Chevron przygotowuje się na kryzys i zapewnia, że wyjdzie z niego bez szwanku

24 marca 2020, 13:00 Alert

Chevron zapowiedział przedsięwzięcie szczególnych środków w związku z epidemią koronawirusa, która zmieniła sytuację na rynkach energetycznych. Koncern zapewnia, że posiada niezbędne środki, by przetrwać kryzys.
– Uważamy, że Chevron ma na tyle dobrą pozycję, że sprosta nowej sytuacji na rynku. Biorąc pod uwagę spadek cen, podejmujemy działania mające na celu zachowanie gotówki i obniżamy produkcję krótkoterminową – powiedział prezes Chevrona Michael Wirth.

Rafineria El Segundo / fot. Wikimedia Commons

Firma zmniejsza swoje wytyczne na 2020 rok dotyczące kapitału organicznego i wydatków na poszukiwania o 20 procent do 16 mld dolarów. Koncern szacuje, że redukcje wystąpią w całym portfelu i są szacowane w następujący sposób:

– 2 miliardy dolarów w niekonwencjonalnych obszarach wydobywczych, głównie basenie permskim,
– 700 milionów dolarów na projekty wydobywcze i poszukiwawcze
– 500 mln dolarów w podstawowej działalności wydobywczej rozłożonej zasadniczo na aktywa w USA i na całym świecie
– 800 milionów dolarów na rynku niższego szczebla, chemikaliach i innych

Kapitał gotówkowy i wydatki na poszukiwania zmniejszą się o 3,3 miliarda dolarów do 10,5 miliarda dolarów w 2020 roku. Całkowity kapitał i wydatki na poszukiwania w drugiej połowie 2020 roku będą wynosić około 7 miliardów dolarów – Elastyczność naszego programu kapitałowego pozwala nam reagować na te nieoczekiwane warunki rynkowe, odraczając inwestycje krótkoterminowe i stymulując projekty, które nie są jeszcze w budowie. Jednocześnie koncentrujemy się na ukończeniu projektów, które rozpoczną pracę w przyszłych latach, przy jednoczesnym zachowaniu naszej zdolności do zwiększenia aktywności w krótkim cyklu w basenie permskim i innych obszarach, gdy ceny wzrosną – powiedział Jay Johnson, wiceprezes Chevrona ds. wydobycia.

Chevron/BiznesAlert.pl