Zielone światło Trumpa dla Chevrona w Wenezueli

23 października 2019, 06:00 Alert

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych na trzy miesiące odnowił koncesję pozwalającą Chevronowi, ostatniemu amerykańskiemu koncernowi energetycznemu działającemu w Wenezueli, na kontynuację odwiertów w tym kraju. Licencja wygaśnie 22 stycznia.

Rafineria El Segundo / fot. Wikimedia Commons

Odnowienie koncesji było przedmiotem burzliwej debaty wewnątrz administracji Donalda Trumpa, który dąży do obalenia prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Zdaniem źródła Reutersa odnowienie licencji Chevrona to zwycięstwo niektórych osób w administracji, takich jak Sekretarz Stanu Mike Pompeo, które postrzegają utrzymywanie działalności koncernu w Wenezueli jako atut, mogący pomóc w obaleniu Maduro. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że zaangażowanie Chevrona pomoże utrzymać reżim wenezuelskiego prezydenta i zapewni środki na spłatę jego zobowiązań.

Chevron odniósł się do tej sprawy. Rzecznik Ray’a Fohr’a ocenił, że jego koncern nadal koncentruje się na podstawowej działalności biznesowej i wspiera ponad 8800 pracowników w Wenezueli. – Sprawdzamy warunki nowej licencji – dodał.

Reuters/Piotr Stępiński

Rosnieft może przejąć kontrolę nad wenezuelskim gigantem naftowym