(ABC/E&P/BS)
Systematyczny wzrost popytu na gaz ziemny w ciągu ostatnich 10 lat, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich sprawił, że Chiny stały się trzecim co do wielkości importerem LNG na świecie. W zeszłym roku jednak, zapotrzebowanie na LNG spadło pierwszy raz od 2006 r. Powodem mniejszego apetytu Chin na LNG jest spowolnienie tempa wzrostu tamtejszej gospodarki oraz rozwijający się, choć nie bez trudu, sektor gazu łupkowego.
Jak wynika z danych opublikowanych przez amerykańską Agencje Informacji Energetycznej import skroplonego gazu ziemnego zmniejszył się w ubiegłym roku o 1,1 proc., pierwszy raz od 2006 r.
Jeszcze w 2006 roku, Chiny konsumowały 2.8 mln metrów sześc. dziennie, jednak już w 2014 roku „Państwo Środka” importowały 76,5 mln metrów sześc. Zeszły rok był jednak dla chińskiej gospodarki najgorszym okresem od 25 lat. PKB w 2015 roku wzrosło zaledwie o 6,9 proc. Miało to swoje przełożenie na popyt gazu na chińskim rynku. Co więcej ostatnie prognozy popytu na LNG pokazują, że chińska gospodarka będzie potrzebowała mniej „błękitnego paliwa” niż oceniano jeszcze kilka lat temu.
Według prognozy banku UBS zapotrzebowanie na gaz w 2020 roku wyniesie 285 mln ton rocznie. To o 14 proc. mniej niż prognozowano jeszcze kilka ta temu. Koncern PetroChina ocenia, że popyt będzie jeszcze mniejszy i wyniesie 238 mln ton rocznie.
Niewątpliwie ostatnie wyniki zapotrzebowanie na gazu ziemny w Chinach oraz zrewidowane prognozy instytucji finansowych stanowią problem dla koncernów, które rozbudowały już swoją infrastrukturę do odbioru LNG. Obecnie w Chinach istnieje 13 terminali o łącznej możliwości odbioru 152 mln metrów sześc. dziennie. Kolejne terminale są trakcie budowy, jednak ze względu na pogarszającą się sytuacje gospodarczą prace inwestycyjne zostały wstrzymane.
Chińskie koncerny stają się także przesunąć w czasie termin dostaw paliwa w ramach kontraktów długoterminowych, które niejednokrotnie były zawierane przy cenie ropy powyżej 100 dol. za baryłkę. Przedsiębiorcy coraz częściej kupują ładunki surowca na rynku spotowym po niższych cenach.
Chiny rozwijają także krajowe wydobycie surowca. W 2015 roku kraj ten wydobywał 103 mld metrów sześc. gazu ziemnego. Było o 2,7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Chińczycy systematycznie rozwijają także wydobycie gazu ziemnego z łupków. W zeszłym roku eksploatowano ponad 5 mld metrów sześć. W 2017 wielkość wydobywanego surowca ma zostać podwojona.