Energetyka

Chińskie państwowe firmy ograniczają import rosyjskiej ropy z powodu ryzyka sankcji

Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Chińskie państwowe przedsiębiorstwa naftowe w tym miesiącu ograniczają zakupy rosyjskiej ropy, reagując na niedawne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Moskwę.

Według wielu źródeł handlowych, dwie firmy importujące – Sinopec i Zhenhua Oil – całkowicie wstrzymały zakupy ropy z dostawą w marcu, podczas gdy dwie inne, PetroChina i CNOOC, zmniejszyły swoje zamówienia. Decyzje te wynikają z obaw o przestrzeganie sankcji wprowadzonych 10 stycznia przez administrację byłego prezydenta USA Joe Bidena, które objęły rosyjskie koncerny naftowe Gazprom Nieft i Surgutnieftiegaz, a także ponad 100 statków i ubezpieczycieli, mając na celu ograniczenie dochodów Moskwy z eksportu ropy.

Chiny, będące największym importerem ropy na świecie, tradycyjnie kupują od Rosji około 20 procent swojego zapotrzebowania na surowiec, z czego połowę realizują państwowe firmy, a resztę niezależni rafinerowie.

Wstrzymanie zakupów przez państwowe podmioty wpłynęło na ceny rosyjskiej ropy, w tym popularnej mieszanki ESPO, co zmniejsza dochody Moskwy w obliczu potencjalnych negocjacji o zawieszenie broni z Ukrainą. Niezależni rafinerowie częściowo wypełniają lukę, podtrzymując ceny ESPO na poziomie 2,50-3 dolarów za baryłkę powyżej benchmarku ICE Brent dla dostaw marcowych, choć dla kwietniowych transakcji premia spadła do nieco powyżej 2 dolarów.

PetroChina kontynuuje ekspansję

PetroChina kontynuuje import około 800-900 tysięcy baryłek dziennie rosyjskiej ropy, głównie gatunku ESPO, za pośrednictwem rurociągów z syberyjskich złóż na podstawie długoterminowych umów. Sinopec z kolei弥补uje braki, sprowadzając ropę z Afryki Zachodniej, Bliskiego Wschodu i Brazylii. Chiny oficjalnie sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom, jednak państwowe firmy ostrożnie dostosowują się do sytuacji, czekając na dalsze wytyczne dotyczące ewentualnego złagodzenia restrykcji.

Reuters / Mateusz Gibała

Wielka Brytania wyciąga rękę do Chin w walce ze zmianami klimatycznymi


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X