AlertEnergetyka

Chiny uruchomiły tamę hydroelektryczną Baihetan

Chiny uruchomili tamę hydroelektryczną Baihetan. Konstrukcja jest wyposażona w 16 hydrogeneratorów, każdy o mocy miliona kilowatów, więc jej łączna moc zainstalowana to 16 milionów kilowatów.

Dwie jednostki gigantycznej elektrowni wodnej Baihetan po raz pierwszy wygenerowały prąd w poniedziałek – podały chińskie media. Eksploatacja próbna została ograniczona do generatorów nr 1 i 14, natomiast pozostałych 14 ma zostać oddanych do użytku w lipcu 2022 roku.

Baihetan znajduje się na granicy południowo-zachodnich prowincji Yunnan i Syczuan. Zapora jest zlokalizowana na górnym odcinku rzeki Jangcy, najdłuższej w Azji.

– Pierwsze dwie turbiny projektu o mocy jednego gigawata (GW) zostaną formalnie uruchomione po trzydniowym okresie próbnym, który rozpoczął się w poniedziałek – poinformowała telewizja China Central (CCTV).

Tama została uruchomiona przy okazji przygotowań do setnej rocznicy istnienia Komunistycznej Partii Chin (KPCh), której obchody odbędą się pierwszego lipca 2021 roku.

Chińczycy zaznaczają, że jest to jeden z największych i najtrudniejszych projektów inżynieryjnych w historii kraju. Inżynierowie musieli rozwiązać wiele problemów geologicznych i technicznych konstrukcji o wysokości 289 metrów. Jej budowa zajęła cztery lata.

Hindustantimes/Reuters

Gajda/Rajewski: Media przejaskrawiły awarię w chińskiej elektrowni jądrowej


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X