Chiny chcą przekonywać świat do inwestycji w OZE

26 kwietnia 2019, 13:30 Alert

Chiny uruchomiły międzynarodową koalicję na rzecz zielonego rozwoju. Ma to być odpowiedź Pekinu na rosnące obawy dotyczące jego inwestycji w węgiel.

Przemysł w Chinach. Fot. Flickr
Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

W miniony czwartek w ramach szczytu przywódców państw ,,Jednego pasa i jednej drogi” chińskie Ministerstwo Środowiska zorganizowało wydarzenie poświęcone zielonej stronie inicjatywy, promowanej przez Państwo Środka. W ten sposób Chiny chciały propagować swoje inwestycje w państwach partnerskich.

Jak wynika z oficjalnych dokumentów inicjatywa ,,Jednego pasa i jednej drogi” realizuje wizję zielonego rozwoju oraz pracy i życia, które również mają być zielone, zrównoważone, niskoemisyjne, oparte na założeniach gospodarki o obiegu zamkniętym. Inicjatywa ma także przyczynić się do pogłębienia współpracy w obszarze ochrony i obniżania zagrożeń dla środowiska.

Mimo to za granicą Chiny nadal inwestują w węgiel. Według wyliczeń chińskiego Institute for Energy Economics and Financial Analysis chodzi o finansowanie projektów elektrowni węglowych o łącznej mocy 102 GW. W sytuacji, gdy zachodnie instytucje finansowe coraz częściej wycofują się ze wspierania inwestycji węglowych, Chiny stały się pożyczkodawcą ostatniej szansy. Inaugurując koalicję zielonego rozwoju Pekin chce wykorzystać potencjał państw partnerskich do rozwoju OZE, który czasami jest tłumiony przez brak odpowiednich rozwiązań politycznych.

Climate Home News/Piotr Stępiński