Chiny chcą umów długoterminowych na LNG z USA

15 października 2021, 11:00 Alert

Największe firmy energetyczne z Chin, w tym m.in. Sinopec Corp i China National Offshore Oil Company, prowadzą zaawansowane rozmowy z eksporterami LNG z USA na temat długoterminowych umów na dostawy skroplonego gazu z amerykańskich instalacji. Dzieje się to w wyniku drastycznych wzrostów cen gazu notowanych w formułach spotowych.

Venture Global LNG, terminal w Calcasieu Pass. Fot. Venture Global LNG
Venture Global LNG, terminal w Calcasieu Pass. Fot. Venture Global LNG

Dyskusje mogą doprowadzić do zawarcia transakcji wartych dziesiątki miliardów dolarów, które oznaczałyby gwałtowny wzrost importu chińskiego LNG ze Stanów Zjednoczonych. Głównymi graczami na rynku amerykańskim jest Venture Global i Cheniere. Z obiema firmami umowy długoterminowe posiada polski PGNiG.

Rozmowy z dostawcami z USA rozpoczęły się na początku tego roku, ale nabrały tempa w ostatnich miesiącach w związku z jednym z największych od dziesięcioleci kryzysu gazowego. Chiny poprzez umowy z USA chcą również zdywersyfikować portfel zamówień dotychczas w głównej mierze oparty na cenach ropy naftowej. W przypadku zakupów z USA, ceny opierać będą się na Henry Hub.

Nowe długoterminowe umowy na zakup LNG z USA mogą zostać podpisane jeszcze do końca roku. 11 października chińska firma ENN Natural Gas jako pierwsza podpisała 13-letnią umowę na dostawy gazu od Cheniere Energy. Umowa ma zacząć obowiązywać od lipca 2022 roku.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Esperis: Kto skorzysta na skokowym rozwoju rynku LNG w Polsce?