Chiny chcą zbudować lotniskowiec

31 grudnia 2015, 12:00 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Ministerstwo obrony Chin oficjalnie poinformowało o planach budowy lotniskowca dla tamtejszej marynarki wojennej. Pierwszy obiekt tego typu został odkupiony zza granicy.

– Wszyscy wiedzą, że pierwszym lotniskowcem, który znajduje się w posiadaniu chińskiej marynarki wojennej jest Liaoling. Odpowiednie instytucje rozważyły temat z różnych punktów widzenia po czym przystąpiły do przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych dotyczących pozyskania drugiego lotniskowca. Na chwilę obecną prowadzone są dalsze prace projektowe oraz budowlane – powiedział w środę (30.12) przedstawiciel chińskiego resortu obrony Yang Yujun.

– Mamy długą linię brzegową i obszerny akwen wodny znajdujący się pod naszą jurysdykcją. Gwarancją ich bezpieczeństwa, obrona suwerenności wód terytorialnych i uzasadnionych interesów państwa na morzach ocenach jest świętym obowiązkiem sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej – powiedział Yujun.

Pierwszy, chiński lotniskowiec został zbudowany na bazie zakupionego w 1998 roku od Ukrainy niedokończonego sowieckiego obiektu tego typu Wariag. Ukraińcy odziedziczyli go po Armii Czerwonej. Prace nad jego przystosowaniem do pracy rozpoczęły się w chińskiej stoczni Dalian w 2005 roku. Do służby w tamtejszej marynarce wojennej wszedł we wrześniu 2012 roku. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza używa go do szkolenia załogi.