(World Nuclear News/Piotr Stępiński)
Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform Chin (NDRC) zgodziła się na opracowanie projektu pływającego reaktora jądrowego ACPR50S o małej mocy w ramach programu rozwoju technologii innowacyjnych zawartego w 13-stym planie pięcioletnim. O tym w zeszłym tygodniu poinformowała spółka China General Nuclear (CGN). Na chwilę obecną opracowywany jest projekt techniczny instalacji. Zgodnie z planami budowa wspomnianego bloku energetycznego ma się rozpocząć w 2017 roku a jego oddanie do eksploatacji ma nastąpić w 2020 roku.
Reaktor ACPR50S o mocy 200 MWt (60 MWe) będzie przeznaczony dla wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz odsalania wody morskiej. Bloki energetyczne z reaktorem wspomnianej konstrukcji mogą być wykorzystywane ,,na wyspach lub w rejonie przybrzeżnym a także dla zapewnienia dostaw energii do miejsc poszukiwań na szelfie złóż gazu i ropy.”
NDRC wezwało CGN do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych odnośnie projektu, opracowanie głównych komponentów oprzyrządowania i budowy doświadczalnych bloków energetycznych.
Chińska spółka poinformowała również, że równolegle opracowywany jest projekt lądowego reaktora modułowego ACPR100 o małej mocy grzewczej 450 MWt (140 MWe). Wspomniana instalacja może być wykorzystana dla produkcji energii elektrycznej ,,w dużych parkach inwestycyjnych lub odległych regionach górskich”.
W październiku 2015 roku brytyjski bank Llyod ogłosił podpisanie porozumienia ramowego z chińskim Instytutem Energetyki Jądrowej – strukturą zależną China National Nuclear Corporation (CNNC) – w sprawie wsparcia dla zaprojektowania i rozwoju pływającej elektrowni atomowej z wykorzystaniem niewielkich reaktorów modułowych. Będzie ona oparta na morskiej wersji zaprojektowanego przez CNNC reaktora ACP100 SMR znanego jako ACP100S. Ten 100 MWe reaktor zakładający wykorzystanie biernych elementów bezpieczeństwa jest rozwijany od 2010 roku a jesgo wstępny projekt został ukończony w 2014 roku.
Obecnie jedyną, pływającą elektrownią atomową jest ta budowana w Rosji – Akademik Lomonosov. Będzie posiadała ona dwa reaktory o mocy 35 MWe. Powstająca Baltiysky’m Zavod’e w Sankt Petersburgu konstrukcja ma zostać dostarczona dla operatora elektrowni Rosenergoatom we wrześniu 2016 roku. Natomiast oddanie jej do użytku ma nastąpić w na początku 2017 roku w Czukockim Okręgu Autonomicznym.