Wielka Brytania twierdzi, że Chiny zamierzają dostarczyć broń Rosji

22 maja 2024, 16:00 Alert

Minister obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że wywiad jego kraju dysponuje dowodami na to, że Chiny dostarczają lub planują dostarczyć broń Rosji.

Chiny i Rosja. Źródło: freepik
Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Reuters poinformował o słowach Granta Shappsa, brytyjskiego ministra obrony, który stwierdził, że Chiny dostarczają, lub przygotowują się do dostarczenia broni Rosji. Powiedział, że brytyjski i amerykański wywiad mają na to dowody. Zauważył również, że od początku inwazji na Ukrainę wzrósł handel między Pekinem a Moskwą o 64 procent, a sojusznicy wzajemnie się chronią. Ambasada Chin w Londynie nie odpowiedziała Reutersowi na prośbę o komentarz.

Do tej pory nie było informacji o dostarczeniu Rosji przez Chiny broni lub amunicji. Wzrósł za to eksport towarów podwójnego zastosowania, m.in. elektroniki wykorzystywanej przy produkcji dronów.

– Jeden z ośrodków analitycznych Carnegie Russia Eurasia Center wyliczył, że zależność Rosji od Chin w zakresie produktów o wysokim priorytecie wzrosła z 32 procent w 2021 roku do 89 procent w 2023 roku – powiedział doktor Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Reuters / Marcin Karwowski

Bogusz: Spotkanie Putina i Xi Jinpinga ma dwie twarze (ROZMOWA)