Chiny i Rosja liczą na sukces negocjacji z Iranem przed szczytem azjatyckiego NATO

3 lipca 2015, 09:05 Alert
P5+1 Talks With Iran in Geneva, Switzerland
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, strony negocjacji o zniesieniu sankcji wobec Iranu to o „sprawa, która zostanie rozstrzygnięta w najbliższych dniach”.

Większą klarowność sytuacji miała przynieść wizyta szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano, który ocenił, że Iran jest zdeterminowany, by spełnić oczekiwania potęg światowych odnośnie swojego programu jądrowego. Teheran rozmawia z grupą P5+1 czyli USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że istnieje duże prawdopodobieństwo osiągniecia porozumienia w sprawie irańskiego programu. Jego pierwotny termin był zaplanowany na 30 czerwca ale strony zgodziły się przedłużyć rozmowy o tydzień do 7 lipca.

Wang przyznał, że do omówienia pozostają „pewne ważne kwestie, których nie możemy uniknąć”.

Tymczasem w dniach 9-10 lipca w rosyjskiej Ufie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy gdzie spotkają się prezydent Rosji Władimir Putin i jego irański odpowiednik Hassan Rouhani.. Iran jest obserwatorem przy organizacji, który ubiega się o członkostwo. SOW jest zwana azjatyckim NATO, pomimo mniejszego poziomu zinstytucjonalizowania tego sojuszu, którego charakter nie jest stricte militarny.