Kolonializm energetyczny Chin i Rosji w Sudanie

22 października 2015, 15:31 Alert

(RIA Novosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Rosyjskie spółki są zainteresowane poszukiwaniem, eksploatacją oraz wydobyciem ropy w Sudanie – poinformował po spotkaniu z tamtejszym ministrem ropy Mohamedem Zayedem wiceszef rosyjskiego resortu energetyki Kirył Mołodcow.

Strony omówiły perspektywy współpracy w sektorze naftowo-gazowym oraz wydobycia.

Przed wtorkowym (20.10) spotkaniem z przedstawicielami rosyjskiego ministerstwa energetyki, że w szczególności Zarubieżnieft chce uzyskać prawo do prowadzenia prac na czterech złożach w Sudanie.

Co ciekawe deklaracja Mołodcowa pokrywa się z faktem złożenia przez Sudan wniosku o członkostwo w OPEC  o czym tego samego dnia powiedział dziennikarzom Mohamed Zayed

– Złożyliśmy już wniosek i czekamy na decyzję – powiedział minister nie określając dokładnej daty jego złożenia. – Obecnie wszystko zależy od OPEC. Aktualnie nie jesteśmy pełnymi członkami organizacji. Czekamy aż się nimi staniemy – dodał Zayed.

Sudan swoje członkostwo w kartelu negocjuje już od 2006 roku jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto żadnych realnych kroków w celu przyłączenia się do organizacji. Sudan jest trzecim do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Afryce.

Ponadto 8 września Chartum poinformował o nowym partnerstwie z Chinami w celu wejścia w nowe projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego ze złóż znajdujących się we wschodniej, centralnej a także zachodniej części Sudanu.

– Chiny zgodziły się wejść w nowy projekt dotyczący poszukiwania ropy oraz rozszerzenia swojej działalności w sektorze naftowym w państwie – powiedział sudański minister ropy oraz gazu Mohamed Zayed. Szef resortu wyjaśnił również, że ponadto Chiny zgodziły się na zastosowanie nowych technologii, które pomogą na zwiększenie wydobycia gazu.

W 2009 roku Sudan rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z odwiertu Tawakul w prowincji Sinnar w bloku nr 8 na poziomie 3,7 mln stóp sześciennych kondensatu gazowego dziennie. Zasoby surowca w tym miejscu wynoszą 25 mld stóp sześciennych. Chiny są największym inwestorem zagranicznym w Sudanie.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Pekinie prezydent Sudanu Omar al-Bashir podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z Pekinem, które zawiera umowę dotyczącą wydobycia gazu ziemnego ze złoża w prowincji Sinnar.