Alert

W Chinach inflacja jest rekordowo niska, ale nie ma się z czego cieszyć

Flaga Chin. Źródło: Freepik

Flaga Chin. Źródło: Freepik

Podczas gdy Europa stara się opanować wzrost cen wywołany kryzysem energetycznym i pandemią Covid-19, w Chinach pojawiła się deflacja (spadek cen). Jednak dla gospodarki światowej jest to bardzo pesymistyczny scenariusz.

Według Narodowego Biura Statystycznego, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w czerwcu wyniósł 0 procent w porównaniu z rokiem poprzednim (w maju wskaźnik był na poziomie 0,2 procent). Cel inflacyjny rządu w Pekinie na ten rok wynosi około 3 procent.

Mimo że, większość państw może marzyć o tak wolnym wzroście cen, to taki poziom nie wróży nic dobrego, ponieważ jest to skutek słabnącego popytu i spadku eksportu. Jeżeli w Chinach dojdzie do trwałej deflacji, osłabi ona popyt wewnętrzny i obniży wzrost PKB, a to konsumpcja jest główną siłą napędową gospodarki Państwa Środka, odpowiadając za 60 procent wzrostu.

Ponadto, wskaźnik produkcji przemysłowej PPI w czerwcu spadł o 5,4 procent rok do roku, co stanowi dziewiąty z kolei spadek i najbardziej gwałtowny spadek od grudnia 2015 roku.

Warto zwrócić uwagę, że Chiny są motorem światowego wzrostu gospodarczego, jednak obecnie Pekin walczy o utrzymanie wzrostu PKB, choć jest to coraz trudniejsze, co może opóźnić ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19.

Jacek Perzyński

Perzyński: Ożywienie Chin jest wysoce niepewne, a z nim reszty świata (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Unia, inspirowana przez Włochy, pomoże rozwinąć afrykańską energetykę

Pogarszająca się sytuacja geopolityczna stawia przed ubogą w surowce Europą problem znalezienia nowych źródeł zaopatrzenia. Włochy od ponad pół wieku...

Udostępnij:

Facebook X X X