Chiny otwierają energetykę na inwestycje zagraniczne z wyjątkiem atomu

21 grudnia 2020, 13:15 Alert

Chińczycy opublikowali tzw. białą księgę sektora energetycznego. Zgodnie z jej zapisami, Chiny chcą znieść ograniczenia dotyczące inwestycji w krajową energetykę węglową, ropy, gazu, produkcji energii elektrycznej z wyłączeniem atomu i nowych projektów energetycznych. Jednocześnie urzędnicy wskazują, że energetyka odnawialna (wiatrowa i fotowoltaika) nie będzie już potrzebować wsparcia.

Przemysł w Chinach. Fot. Flickr
Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

Otwarcie energetyki chińskiej na inwestycje, ale bez atomu

Agencja Reuters informuje, że Chiny opublikowały białą księgę dot. energetyki. Państwo Środka ma znieść ograniczenia dostępu do inwestycji zagranicznych w węgiel, ropę, gaz, z wyłączeniem energii jądrowej, a także nowych przedsięwzięć energetycznych. Zhang Jianhua, dyrektor Chińskiej Narodowej Administracji Energetycznej wskazał zaś, nie ma potrzeby, aby rząd dotował energetykę  wiatrową, słoneczną i inne nowe źródła energii. – Będą napędzane głównie przez rynek i spadające koszty produkcji. Największym problemem jest to, żeby jak najlepiej wykorzystać nowe energie – powiedział Zhang Jianhua, urzędnik administracji chińskiej, odpowiedzialnej za energetykę.

W kontekście atomu warto przypomnieć, że Chiny z końcem listopada uruchomiły pierwszy w pełni zbudowany w kraju reaktor jądrowy o nazwie Hualong. Został on z sukcesem po raz pierwszy podłączony do krajowej sieci energetycznej. Fabryka znajduje się w Fuqing, we wschodniej części prowincji Fujian, w południowo-wschodniej części Chin i po przejściu kilku testów zostanie uruchomiona komercyjnie do końca 2020 roku.

Nie ma problemu z niedoborem energii

Zhang Jianhua powiedział również, że niedawne niedobory energii w niektórych regionach Chin to pojedyncze przypadki, a krajowe dostawy energii są bezpieczne. Zużycie energii wzrosło w ostatnich tygodniach w prowincjach Hunan, Jiangxi i Zhejiang w środkowych i wschodnich Chinach, kiedy niskie temperatury podniosły zapotrzebowanie na ogrzewanie, a rosnąca produkcja przemysłowa przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na energię.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Perzyński: Wielki Mur Chiński z OZE