Chiny przypominają o planach jądrowych wobec Morza Południowochińskiego

18 lipca 2016, 11:00 Alert

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Reuters, Chińczycy planują umieścić na spornym Morzu Południowochińskim do 20 platform z elektrowniami jądrowymi. Mają one wesprzeć rozwój regionu, ale mogą także posłużyć do manifestacji zwierzchności chińskiej nad akwenem, które odrzucił Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze. Pekin nie uznaje wyroku.

– Pierwszy pływający reaktor jądrowy zostanie zbudowany przez spółkę-córkę CSIC, Bohai Heavy Industry, a firma planuje zbudować ich w przyszłości 20 – podaje gazeta China Secuirites Journal cytowana przez Reutersa. Pierwsza platforma ma zapewnić energię i czystą wodę wyspom Spratly, które są obiektem sporu Chin z Brunei, Filipinami, Malezją, Tajwanem i Wietnamem. Haga nie uznała zwierzchności Państwa Środka nad atolem.

Anonimowy rozmówcy z Chińskiego Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej przekonują, że to stara informacja powtarzana przez propagandę Partii Komunistycznej w odpowiedzi na wyrok trybunału. Nie widać jednak postępów w realizacji planu przez CSIC. Spółka nie skomentowała także doniesień Reutersa.