Chiny płacą znacznie więcej za rosyjski gaz

27 lipca 2023, 06:55 Alert

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Chiny i Indie stały się głównymi kierunkami eksportu rosyjskiego gazu. Gazprom musiał zaakceptować niekorzystne warunki i sprzedawać surowiec po niskich cenach. Jednak obecnie ceny gazu wzrosły, co może świadczyć, że okres dostaw taniego surowca do Chin się skończył. 

Siła Syberii w budowie. Fot. Gazprom
Siła Syberii w budowie. Fot. Gazprom

Cena gazu sprzedawanego przez Gazprom do Państwa Środka wzrosła w pierwszej połowie 2023 roku o ponad 40 procent rok do roku, co jest odzwierciedleniem ogromnego wzrostu cen ropy w połowie 2022 roku, oszacował Energy Intelligence na podstawie danych chińskich służb celnych.

Rosyjski państwowy eksporter gazu rurociągowego Gazprom wygenerował około 3,4 miliarda dolarów z dostaw gazociągiem Siła Syberii do Chin w pierwszej połowie 2023 roku, wynika z danych Chińskiej Generalnej Administracji Celnej opublikowanych w zeszłym tygodniu.

Agencja celna nie ujawnia wolumenów importowanych rurociągiem, ale zakładając, że eksport Siły Syberii nieznacznie przekroczył zakontraktowane wolumeny — uzgodnione na 22 miliardy metrów sześciennych na cały rok 2023 — średnia cena mogła wynieść 300 dolarów za  m sześc. w pierwszej połowie tego roku, w porównaniu z około 210 dolarów za m sześc., oblicza Energy Intelligence.

Cena wskazuje na to, na co prawdopodobnie liczył Gazprom, kiedy w 2014 roku ceny ropy przekraczały 100 dolarów za baryłkę, zawierał z chińskim koncernem CNPC kontrakt na dostawy gazu z Siłą Syberii związany z ropą naftową.

Kontrakt z Chińczykami  na dostawy 38 mld m sześc. rocznie jest wyceniony bez ceny ropy, rzekomo z 10-procentowym nachyleniem i dziewięciomiesięcznym opóźnieniem, co oznacza, że obecna cena odzwierciedla ubiegłoroczny skok cen ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę. Cenna powinna spaść, biorąc pod uwagę tegoroczny gwałtowny spadek cen do około 70 dolarów za baryłkę.

Mimo wszystko cena wygląda zdrowo w porównaniu z poprzednimi latami działalności Siły Syberii, które rozpoczęły się w grudniu 2019 roku. Jest też wyższa niż średnia cena eksportowa Gazpromu w Europie w latach 2015-20 i potencjalnie generująca podobne marże. To dobra wiadomość dla Gazpromu, który po utracie większości rynku europejskiego desperacko szukał nowych rynków eksportowych zysku.

To, jak zrównoważone są marże, jest kwestią otwartą, ponieważ zależy od tego, jak długo ropa utrzyma się na obecnym poziomie. Również wynegocjowanie bardziej lukratywnej ceny z Chinami będzie bardzo trudne, biorąc pod uwagę, że Pekin próbował wykorzystać niepewność popytu na świecie i rozwód Moskwy z Zachodem.

Warto również dodać, że Państwo Środka zwiększyło import LNG z Rosji o 66 procent w skali roku do około 3,9 mln ton w pierwszej połowie 2023 roku, wylicza Energy Intelligence na podstawie chińskich danych celnych. Tempo wzrostu przewyższyło ogólny import LNG do Chin (7,2 procent) i całkowity import gazu (5,8 procent) dzięki wyższemu popytowi i zniesieniu ograniczeń „zero-Covid”.

Dostawy wzrosły głównie z kontrolowanej przez Gazprom fabryki Sachalin-2 na Dalekim Wschodzie Rosji, która według danych Kplera zwiększyła eksport do Chin o 65 procent w ciągu roku do około 1,4 miliona ton metrycznych.

Średnia cena eksportowa LNG z Rosji w Chinach wyniosła około 525 dolarów za m sześć. w pierwszej połowie 2023 roku, co oznacza spadek z 700 dolarów za m sześc. w tym samym okresie ubiegłego roku, oblicza Energy Intelligence.

Chińskie dane celne nie dają jasnego obrazu aktualnej ceny konkurencyjnego gazu rurociągowego importowanego z Azji Centralnej, ale gdy ujawniono zarówno wielkość, jak i wartość importu przed 2022 roku, Gazprom Siła Syberii był najtańszy w latach 2020-21.

Energy Intelligence / Jacek Perzyński

Perzyński: USA mogą zablokować eksport rosyjskiej ropy do Chin, ale…