Wyciek: Chiny i Rosja inicjują kolaborację przy tunelu na Krym

24 listopada 2023, 12:00 Alert

Według źródeł Washington Post trwają rozmowych Chin i Rosji o budowie podwodnego korytarza do transportu dóbr z i na okupowany Krym w ramach kolaboracji ich reżimów chroniącego je przed atakami Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

Most na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Fot. Wikimedia Commons
Most na Krym przez Cieśninę Kerczeńską. Fot. Wikimedia Commons

Washington Post przekonuje, że rozmowy na temat tunelu do położenia wzdłuż mostu z Rosji na okupowany Półwysep Krymski toczą się od października. Miałby on chronić szlak logistyczny przez Cieśninę Kerczeńską, bo most na Krym jest celem ataków Ukrainy zmagającej się z inwazją rosyjską. Jeden z ataków doprowadził do czasowego zatrzymania dostaw przez most, a tym samym do paraliżu logistycznego półwyspu historycznie zaopatrywanego z macierzy na Ukrainie. Rosjanie okupują ten półwysep od 2014 roku.

Budowa tunelu w warunkach wojennych może być niebezpieczna i trwać wiele lat, ale Rosjanie mogą być zmuszeni w celu utrzymania dostaw militarnych oraz cywilnych na Krym w razie przedłużenia wojny na Ukrainie.

Maile przechwycone przez Washington Post dzięki władzom ukraińskim pokazują zainteresowanie Chin współpracą z Rosją przy budowie tunelu podwodnego na Krym. Informacje zebrane przez tę gazetę osobno potwierdzają, że powstało już stosowne konsorcjum. Nazwiska w jego zarządzie pokrywają się z tymi z przechwyconych maili.

Chińska Korporacja Budowy Kolei (CRCC) miała wyrazić zainteresowanie budową infrastruktury drogowej i kolejowej na Krymie „wszelkiej skali”. Washington Post skontaktował się z rzeczonym Russian-Chinese Consortium zarejestrowanym w okupowanym Sewastopolu, ale nie otrzymał odpowiedzi na pytania. Jednak jego dyrektor Władimir Kałużny uznał informacje o tunelu za plotki i odmówił przekazywania informacji „wrogim mediom”.

Washington Post / Wojciech Jakóbik

Świrski: Blackout na Krymie – dlaczego i co to może znaczyć ?