Putin i Xi Jinping rozmawiali o Ukrainie. „Pekin rozumie działania Rosji”

15 września 2022, 19:30 Alert

Władimir Putin i XI Jinping, dwaj przywódcy, którzy nie widzieli się od początku wojny na Ukrainie, spotkali się w końcu na żywo w Samarkandzie podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Władimir Putin i Xi Jinping. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Władimir Putin i Xi Jinping. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Spotkanie na szczycie

W czwartek 15 września rozpoczął się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, grupy kierowanej przez Pekin. Spotkanie odbyło się w Samarkandzie w Uzbekistanie. Doszło na nim do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina i Xi Jinpinga  – prezydenta Chin. Oba państwa uważają się za strategicznych partnerów, ale ich przywódcy nie mieli okazji stanąć twarzą w twarz od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Putin zobligował wyjaśnić rosyjską perspektywę na wojnę

Do spotkania dwóch przywódców dochodzi w momencie, kiedy zarówno Rosja, jak i Chiny stanęły w obliczu rosnącej presji ze strony USA i ich sojuszników w związku z wojną na Ukrainie oraz wzmożoną aktywnością wojskową wokół Tajwanu. Putin w pierwszych słowach od początku wojny pochwalił wyważone stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego. Dodał, że jest gotów wyjaśnić rosyjską perspektywę na ten konflikt. Prezydent Rosji potępił również zaangażowanie USA i ich satelitów w Cieśninie Tajwańskiej.

Xi Jinping zapewnieł Putina o woli współpracy

Z kolei prezydent Xi Jinping stwierdził, że „Chiny chcą współpracować z Rosją, wykazywać obowiązkowość godną głównych mocarstw i odgrywać wiodącą rolę we wstrzykiwaniu stabilności i pozytywnej energii światu pogrążonemu w chaosie”. Nazwał też Putina starym przyjacielem.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chiny zapewniły Moskwie werbalne wsparcie. Chiński urzędnik wysokiego szczebla, Li Zhanshu, powiedział niedawno rosyjskim politykom, że „przywódcy w Pekinie w pełni rozumieją konieczność działań Putina”. Jednak Chiny unikają jawnego wysyłania dostaw wojskowych lub wsparcia finansowego, bo uczyniłyby one Pekin celem sankcji gospodarczych, które Waszyngton i inni nałożyli na Rosję.

Bloomberg/Szymon Borowski

Chiny blokują ponad 100 mld dolarów rosyjskich rezerw