Chiny kuszą Talibów i obiecują korzyści

16 września 2023, 07:00 Alert

Talibowie przyjęli w środę nowego ambasadora ChRL Zhao Xinga w pałacu prezydenckim w Kabulu. Talibowie stwierdzili, że nominacja nowego przedstawiciela Chin jest sygnałem dla innych krajów, aby nawiązały stosunki dyplomatyczne z ich rządem.

ONZ i inne międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły rząd talibów za traktowanie kobiet, a także za przywrócenie takich praktyk jak publiczne egzekucje i kamienowanie. Ponadto oskarżono ich także o udzielanie schronienia grupom terrorystycznym w Afganistanie, choć temu zaprzeczali. Mimo że, nowe władze Afganistanu przywróciły brutalne prawo szariatu  w praktycznie każdej sferze życia, to Pekin nie widzi w tym przeszkód w dalszym umocnieniu relacji gospodarczych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin oświadczyło w środę, że Pekin będzie „nadal pogłębiał dialog i współpracę” z Kabulem, a jego polityka wobec tego kraju jest „jasna i spójna”. Należy wspomnieć, że Chiny były się pierwszym krajem, który mianował ambasadora w Afganistanie od czasu odzyskania władzy przez talibów w 2021 roku.

Przed powrotem talibów do władzy chińscy urzędnicy przeprowadzili z nimi rozmowy na wysokim szczeblu. Pekin już wcześniej mówił, że chce w tym kraju inwestować w zasoby naturalne, których wartość szacuje się na 1 bilion dolarów, do których zalicza się ropę, gaz, miedź, lit, które są  kluczowe dla energetyki i elektromobilności.

Ponadto Pekinowi zależy również na zabezpieczeniu granicy z Xinjiangiem, która liczy 92 km długości. Pekin obawia się, że talibowie zechcą udzielić wsparcia Ujgurom, którzy są mniejszością muzułmańską wobec represji ze strony chińskiego rządu i wspólnie przeprowadzą ataki na projekty infrastrukturalne w ChRL.

Oprócz surowców i kwestii bezpieczeństwa Państwo Środka chce również włączyć Talibów w swoje inicjatywy gospodarcze. Na początku tego roku Chiny i Pakistan zgodziły na włączenie Afganistanu do chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego (CPEC), przyznając mu znaczącą rolę w tej ambitnej inicjatywie.

W październiku w Chinach odbędzie się 10. rocznica powstania Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Afganistan zadeklarował obecność na wydarzeniu, jednak międzynarodowi eksperci będą uważnie obserwować nowej roli Talibów w tym przedsięwzięciu.

Reuters / Jacek Perzyński

Chiny chcą wydobywać miedź w Afganistanie