AlertSurowce

Chiny chcą się odciąć od chipów amerykańskich w rządowych komputerach

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Rząd w Pekinie wprowadził nowe regulacje, które spowodują stopniowe wycofywanie amerykańskich procesorów firm Intel i AMD w instalowanych w rządowych komputerach i serwerach. Wojna technologiczna między mocarstwami nabiera tempa – podaje Financial Times.

Rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Państwem Środka w dziedzinie półprzewodników zaostrza się. Chiny dążą do osiągnięcia samowystarczalności i wspierają krajowy przemysł mikroprocesorów, chcąc zmniejszyć zależność od zagranicznych technologii.

Financial Times podaje, że chińskie agencje rządowe wyższego szczebla otrzymały polecenie zakupu „bezpiecznych i niezawodnych” procesorów i systemów operacyjnych. Nowe regulacje spowodują stopniowe wycofywanie amerykańskich procesorów z komputerów i rządowych serwerów.

Co ważne, chińskie przepisy uderzą również w firmę Microsoft i jej system Windows. Pekin tym sposobem chce ograniczyć korzystanie z zagranicznego oprogramowania na rzecz krajowych rozwiązań.

Obecnie półprzewodniki są dziś tym, czym w połowie XX wieku była stal, a dominacja w tym obszarze będzie krokiem do zwycięstwa w wojnie technologicznej między mocarstwami.

Financial Times / Jacek Perzyński

USA chcą stworzyć w Wietnamie bazę półprzewodników i zaplecze OZE za grube miliardy dolarów


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X