Chiny nie chcą spotkania z Amerykanami podczas Dialogu Shangri-La przez pomoc udzielaną Tajwanowi

31 maja 2023, 13:00 Alert

Pekin odrzucił możliwość spotkania z szefem Pentagonu Lloydem Austinem podczas szczytu w Singapurze. Swoją decyzję uzasadnił tym, że Stany Zjednoczone „muszą najpierw muszą naprawić własne błędy, które popełniły ws. pomocy wojskowej dla Tajwanu”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma planowo przemawiać na podczas konferencji Shangri-La w sobotę, podczas gdy jego chiński odpowiednik generał Li Shangfu będzie przemawiał na spotkaniu w niedzielę. 

We wtorek 30 maja rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning obwiniła Stany Zjednoczone o brak poszanowania suwerenności i interesu Chin. Nie podano dokładnego powodu wysunięcia tych oskarżeń, jednakże strona chińska wielokrotnie krytykowała Waszyngton za wsparcie wojskowe i sprzedaż broni defensywnej dla tajwańskiej armii. 

Ponadto, Chiny odmawiały wcześniejszych prób zorganizowania spotkania, ze względu na nałożenie sankcji na chińskiego ministra obrony. Li Shangfu został objęty sankcjami na mocy ustawy CAATSA z 2018 roku, która próbuje zniechęcić do zakupu rosyjskiej technologii wojskowej. 

W tym czasie Li był dyrektorem Departamentu Rozwoju Sprzętu chińskiej armii, gdzie nadzorował zakup myśliwców Su-35 i systemu obrony przeciwrakietowej S-400 od Rosji.

Warto zwrócić uwagę, że Dialog Shangri-La o międzyrządowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu, organizowana corocznie w Singapurze przez niezależny think tank, Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS). W spotkaniu powszechnie biorą udział ministrowie obrony i dowódcy wojskowi głównie państw Azji i Pacyfiku.

The Diplomant / Bartosz Siemieniuk

Perzyński: Chiny chcą uchronić Rosję przed porażką w Ukrainie