Chiny wesprą projekt rosyjskiego gazoportu

23 grudnia 2015, 07:30 Alert

(Anna Kucharska)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Delegacja składająca się z przedstawicieli rosyjskich władz oraz środowisk biznesowych z sektora energetycznego udała się w zeszłym tygodniu z wizytą roboczą do Chin. Owocem tej wizyty stało się szereg nowych porozumień o współpracy na polu energetycznym obu państw.

W podpisanym porozumieniu Chiny zapewniają ze swojej strony wzrost udziału narodowego funduszu inwestycyjnego w rozwój i wsparcie zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego w Rosji. W ten sposób zamierzają pokryć rosnące zapotrzebowanie kraju na zasoby energetyczne, jak informuje niemiecki portal Emerging Markets Magazin. Państwo Środka chce także zmniejszyć swoją zależność od silnie zanieczyszczającego środowisko węgla. Ten aspekt nabiera szczególnej wagi dla Chin z uwagi na zaplanowaną w 2022 roku olimpiadę zimową w Pekinie, w związku z którą część fabryk zostanie zamknięta celem uniknięcia zagrożenia powstania smogu. Tym bardziej uzasadnienie znajduje chińskie zainteresowanie inwestycjami w gaz ziemny.

Nowo zawarte porozumienie z Rosją obejmuje sprzedaż chińskiemu państwowemu funduszowi inwestycyjnemu „Jedwabny Szlak” (Silk Road Fund) około 10% udziałów planowanego na Półwyspie Jamalskim terminalu gazu skroplonego. Rosyjski koncern gazowo-naftowy Novatek OAO buduje tam bowiem instalację LNG „Jamał” o wartości prawie 25 miliardów dolarów, która ma według planów zacząć działać w 2017 roku, natomiast w 2021 roku osiągnąć pełną przepustowość.

Koncern Novatek spodziewa się uzyskać poprzez sprzedaż wymienionych udziałów lepsze dojście do chińskich kredytodawców, tak aby zapewnić sobie około 12, lub według innych źródeł nawet 18 miliardów dolarów dofinansowania. Cytowany przez niemiecki portal „Russia Beyond The Headlines” Alexander Pasechnik, główny analityk Funduszu Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego, określił to porozumienie jako przełomowe dla finansowania projektu LNG „Jamał”. Dodał również, iż porozumienie to „pokazuje, że Rosja pomimo sankcji i zewnętrznych wyzwań znajduje inwestorów oraz nadal pozostaje dla nich atrakcyjna”.

Ponadto udział w projekcie budowy terminala „Jamał” w wysokości 20% posiada już także inny chiński koncern naftowy – China National Petroleum Company (CNPC). CNPC zawarł z rosyjskim koncernem gazowym Gazpromem porozumienia odnośnie do współpracy dotyczącej transgranicznej części aktualnie budowanego gazociągu „Siła Syberii”, który ma w przyszłości przesyłać gaz z Syberii do Chin, jak również co do budowy elektrowni gazowej w północno-wschodniej części Chin.

Swoje udziały na rosyjskim rynku energii zdobył również chiński koncern naftowo-gazowy China Petroleum & Chemical Corp. (Sinopec). Przedsiębiorstwo to przejęło 10% PAO Sibur Holding – największego rosyjskiego koncernu petrochemicznego. W ramach tej transakcji Sibur liczy z kolei na zaangażowanie finansowe chińskiego koncernu Sinopec w budowę kompleksu gazowochemicznego „Amur”.