Chiny wciąż mają problemy w walce z zanieczyszczeniem środowiska

28 września 2018, 12:45 Alert

Choć poczyniono postępy w kampanii walki z zanieczyszczeniem środowiska w ChRL wciąż występuje szereg „słabych ogniw” – przyznało w piątek chińskie ministerstwo środowiska, podsumowując kontrole realizacji przepisów ekologicznych w siedmiu prowincjach kraju.

Chińskie władze od kilku lat prowadzą „wojnę z zanieczyszczeniem”, próbując uporać się z olbrzymimi szkodami wyrządzonymi środowisku przez cztery dekady gwałtownego rozwoju gospodarczego i industrializacji. W ramach kampanii wprowadzono surowe przepisy ekologiczne, a zespoły inspektorów przemierzają kraj, nadzorując ich stosowanie przez lokalne rządy i przedsiębiorstwa.

313 spośród 531 problemów wykrytych w czasie wiosennej kontroli w siedmiu regionach zostało już rozwiązanych – poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej, opisując inspekcje przeprowadzone w prowincjach Shanxi, Liaoning, Anhui, Fujian, Hunan i Kuejczou oraz mieście wydzielonym Tiencin.

Inspektorzy ekologiczni w tych regionach poczynili znaczące postępy, ale wciąż pozostają „słabe ogniwa” – napisano w komunikacie. Dodano, że część lokalnych rządów chce osiągnąć postępy jak najszybciej i ustala zbyt krótkie terminy wykonywania zadań, co w efekcie prowadzi do opóźnień.

Dzierżący niemal absolutną władzę w Chinach prezydent Xi Jinping uczynił „budowę cywilizacji ekologicznej” jednym z kluczowych elementów swojej polityki – twierdzą eksperci. Ministerstwo środowiska informowało wcześniej o dokonywanych przez lokalne władze oszustwach, w tym manipulowaniu przy przyrządach pomiarowych w celu ukrycia problemów.

Niedawne inspekcje skupiały się na problemie nielegalnej budowy na obszarach chronionych oraz oczyszczaniu „czarnych, cuchnących akwenów”, jak chińskie władze nazywają poważnie zanieczyszczoną wodę w miastach. Inspektorzy starali się również egzekwować surowsze normy emisji zanieczyszczeń m.in. w hutach i elektrowniach.

Kampania ekologiczna chińskiego rządu koncentrowała się we wcześniejszych latach głównie na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okolicach Pekinu. Ministerstwo środowiska przyjęło jednak niedawno nowy plan walki z zanieczyszczeniem na terenach wiejskich, który przewiduje m.in. oczyszczenie gruntów rolnych i wody pitnej.

Polska Agencja Prasowa