Chiny zapowiadają powrót do atomu

14 lutego 2017, 14:00 Alert
atom energetyka jądrowa

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną Chiny prawdopodobnie rozpoczną budowę nowych reaktorów jądrowych w następnych czterech latach poprzez odmrożenie projektów, które zostały zatrzymane po katastrofie nuklearnej w japońskiej Fukushimie.

Wicedyrektor Państwowej Agencji Nauki, Technologii i Przemysłu na rzecz Obrony Narodowej oraz wiceprzewodniczący Chińskiej Władzy Energii Atomowej poinformował o tych planach na falach Chińskiego Radia Państwowego.

Chiński plan pięcioletni na okres 2016-2020 z 2015roku zakładał inwestycję na kwotę 78 mld dolarów na budowę siedmiu nowych reaktorów rocznie przez pięć lat. Do końca 2020 roku moc wszystkich reaktorów w Chinach miała osiągnąć poziom 88 GW.

Wznowienie projektów jądrowych ma dopiero zostać ogłoszone, jednak już teraz co najmniej 10 prowincji zgodziło się na rozwój własnego przemysłu nuklearnego.

Komisja Narodowego Rozwoju i Reformy zatwierdziła już budowę trzech reaktorów, których budowa niebawem ruszy: Taohuajiang w prowincji Hunan, Xianning w prowincji Hubei i Pengze w prowincji Jangxi.

World Nuclear News