Atomowy gigant z Chin. Nowa spółka ma podbić zagraniczne rynki

0
20
Przemysł w Chinach. Fot. Flickr
Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

W chińskim sektorze energetycznym dojdzie do zaaranżowanego przez państwo „małżeństwa” między China National Nuclear Corp (CNNC) i China Nuclear Engineering & Construction (CNEC). W wyniku tej fuzji powstanie największy producent elektrowni jądrowych w kraju. Zatwierdzenie połączenia między spółkami zostało ogłoszone w środę przez Komisję Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych (SASAC). Oficjalne oświadczenie zamieszczono na jej stronie internetowej. Wartość nowej, kontrolowanej przez CNNC firmy, oszacowano na blisko 100 miliardów dolarów. Zatrudniać będzie 150 tysięcy pracowników.

Pekin postanowił usprawnić rozdęty sektor państwowych przedsiębiorstw. Problemem jest przede wszystkim ich rosnące zadłużenie. Aktualnie Chiny dokonują przeglądu swojego sektora jądrowego. Zabieg łączenia ich w większe korporacje ma poprawić rentowność firmy, pomóc w stworzeniu konkurencyjnych globalnie firm, zredukować nadwyżki zdolności produkcyjnych i umożliwić zamknięcie tzw. „spółek zombie”. Przemysł jądrowy boryka się z opóźnieniami w realizacji projektów i spowolnieniem w zatwierdzaniu nowych projektów krajowych. Jak twierdzą eksperci, dzięki stworzeniu zunifikowanej serii reaktorów macierzystych i połączeniu firm, Państwo Środka będzie miało lepszą pozycję do składania ofert i finansowania projektów zagranicznych.

Największe na świecie przedsiębiorstwo energetyczne

Zarówno CNNC jak i CNEC mają doświadczenie w prowadzeniu zagranicznych projektów. Wybudowały między innymi elektrownie atomowe w Pakistanie, a eksport chińskiej technologii jądrowej jest kluczowym celem chińskiej inicjatywy Pasa i Drogi. – To połączenie da nowej firmie olbrzymią siłę finansową do pokrycia znacznych kosztów inwestycyjnych, związanych z rozwojem nowych reaktorów jądrowych – zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedziała Georgina Hayden, szefowa działu energii i odnawialnych źródeł energii w BMI Research.

W zeszłym roku rząd w Pekinie nadzorował połączenie czołowej chińskiej spółki górniczej Shenhua Group Corp Ltd z China Guodian Group Corp, jednym z pięciu największych państwowych producentów energii. Dzięki temu stworzono największe na świecie przedsiębiorstwo energetyczne. Tego typu umowy zmniejszyły w ciągu ostatnich 5 lat liczbę przedsiębiorstw zarządzanych przez rząd centralny ze 117 do 97. – Spodziewamy się kontynuacji tego trendu (konsolidacji), ponieważ Pekin nadal usprawnia swoje przedsiębiorstwa publiczne – powiedział Hayden.

Reuters/Roma Bojanowicz