Tykająca bomba z Chin może sparaliżować USA w razie inwazji na Tajwan

31 lipca 2023, 07:00 Alert

Według NYT wywiad amerykański uważa, że oprogramowanie szpiegowskie Chin może pozwolić zakłócić pracę energetyki na Zachodzie w razie inwazji na Tajwan.

Myśliwce chińskie J15. Fot. Wikimedia Commons.
Myśliwce chińskie J15. Fot. Wikimedia Commons.

Administracja Joe Bidena ma według New York Times szukać kodu pozwalającego Chinom na zakłócenie pracy sieci elektroenergetycznych, systemów komunikacyjnych i zaopatrywania w wodę służących bazom amerykańskim w kraju i zagranicą. Mógłby zostać wykorzystany do opóźnienia reakcji USA na ewentualną inwazję Chin na Tajwan.

Złośliwy kod z Chin to według jednego z rozmówców NYT w Kongresie USA „tykająca bomba” pozwalająca Chińczykom w razie potrzeby spowolnić zaopatrzenie oraz dyslokację sił zbrojnych Ameryki. Poszukiwania złośliwego kodu chińskiego zaczęły się od odkrycia Microsoft w instalacjach militarnych USA na wyspie Guam. Działalność Chin w tym zakresie może być szersza od początkowych ustaleń z raportu Microsoftu opisanego w BiznesAlert.pl.

Tykająca bomba cyfrowa Chin to jeden z głównych tematów rozmów Białego Domu z Kongresem. Atak hakerów rosyjskich na firmę SolarWinds ograniczył dostawy paliw na Wschodnim Wybrzeżu USA w 2022 roku. Podobny atak mógłby zakłócić pracę baz wojskowych USA w kraju i zagranicą. Jeden z rozmówców NYT twierdzi, że wprowadzenie złośliwego kodu przez Chińczyków „każe zastanowić się na co mogą się szykować”. Jedna z teorii to możliwa inwazja na Tajwan.

Co ciekawe, NYT podaje, że tylko elektrownie jądrowe w USA posiadają wydzielone systemy energetyczne, telekomunikacyjne i dostaw wody nie pozwalające na wprowadzenie złośliwego kodu z Chin przez sieć cywilną.

– Problemem jest to, że wykrywanie zaszytego w oprogramowaniu kodu jest czasochłonne, kosztowne i niedoskonałe – twierdzi Łukasz Przybyszewski, prezes fundacji Abhaseed i komentator BiznesAlert.pl. – Ponadto, jest to środek walki, którego wróg nie zdradzi, nie ujawni jego możliwości dopóty, dopóki nie zdecyduje się go użyć w odpowiednim momencie toczącego się konfliktu. Co więcej, nie da się wykluczyć, że wprowadzono także rozwiązania, które dostarczają wrogowi informacje nt. działania infrastruktury i obsługujących ją systemów. Narażona jest nie tylko infrastruktura wojskowa, ale i cywilna – ostrzega.

New York Times / Wojciech Jakóbik

Chińscy hakerzy szpiegują infrastrukturę krytyczną USA na wypadek wojny o Tajwan