Chirurgiczne cięcie hakerów z Chin w wojnie technologicznej z USA

13 lipca 2023, 07:00 Alert

New York Times donosi o wycieku maili Departamentu Handlu USA wskutek ataku hakerskiego przed wizytą sekretarza stanu Antonego Blinkena w Pekinie. Trwa śledztwo w tej sprawie z wojną technologiczną o półprzewodniki i chipy w tle.

Chip. Źródło: freepik
Chip. Źródło: freepik

Hakerzy, prawdopodobnie powiązani z wywiadem lub wojskiem Chin, wykradli maile sekretarz handlu Giny Raimondo oraz innych oficjeli jej departamentu oraz departamentu stanu USA. Raimondo jest jedną z najgłośniejszych krytyczek polityki Chin w rządzie USA. Wzmocniła kontrolę eksportu wysokich technologii i zagroziła Pekinowi odcięciem dostaw półprzewodników amerykańskich potrzebnych do produkcji chipów, jeśli Chińczycy przekażą układy scalone Rosji prowadzącej inwazję na Ukrainie.

NYT podaje, że hakerzy z Chin nie byli w stanie włamać się na konto Microsoftu sekretarza stanu Antonego Blinkena. Opisuje atak jako chirurgiczne cięcie w przeciwieństwie do masowego hakowania danych jak przy atakach SolarWinds z 2019 i 2020 roku.

Microsoft podaje, że atak ruszył w maju i pochodził z Państwa Środka. Departament Stanu wykrył problem 16 czerwca i poinformował tę firmę tuż przed wizytą Blinkena w Chinach, która miała poprawić relacje dwustronne pomimo wojny technologicznej i oskarżeń o wspieranie inwazji Rosji na Ukrainie przez państwa Środka.

New York Times / Wojciech Jakóbik

Kolejne strzały wojny technologicznej Zachodu z Chinami. Spięcie