EnergetykaGaz.Wszystko

Chmal: Gaśnie polski projekt łupkowy

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

Spadające ceny ropy, niepowodzenia w dotychczasowych poszukiwań oraz bariery biurokratyczne sprawiają, że gasną nadziej na sukces w poszukiwaniu gazu ze złóż łupkowych w Polsce – pisze “Rzeczpospolita”.

Dziennik zwraca uwagę, że w grudniu 2014 roku liczba wydanych koncesji na poszukiwanie gazu w złożach łupkowych jest ponad dwukrotnie mniejsza niż rok wcześnie (odpowiednio 56 do 115). W tym roku wykonano 14 odwiertów w poszukiwaniu gazu w łupkach, to tyle samo co w roku 2013, ale dużo mniej niż w 2012 roku, kiedy wykonano ich 24.

Cytowany przez “Rz” Tomasz Chmal ocenia, że poszukiwania gazu łupkowego w Polsce to projekt gasnący i jak podkreśla, czas aby otrząsnąć się z huraoptymizmu, który dotychczas w tej dziedzinie panował. Podobnego zdania jest Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych, który przyznaje, że dotychczasowe poszukiwania przyniosły rozczarowania i w konsekwencji wycofanie większości dużych zagranicznych inwestorów, z których pozostało już tylko dwóch Chevron oraz Conoco-Philips. Według Poprawy niebawem i oni wycofają się, bo zajmą się bardziej perspektywicznymi złożami. Z drugiej strony – zwraca uwagę ekspert ISE- mniejsze firmy będą miały problem ze zdobyciem finansowania na dalsze poszukiwania, ze względu na tanią ropę.

Jak czytamy w dzienniku, w tej sytuacji na placu boju o polskie łupki pozostaną praktycznie tylko Orlen i PGNiG, ale wydaje się, że ich zaangażowanie w tego typu projekty też będzie maleć. Jak mówi Chmal, ich ambitne plany muszą zostać skorygowane tak, aby uwzględniały rynkowe realia, a w mniejszym stopniu oczekiwania rządu.
Według Pawła Poprawy, aby myśleć o komercyjnym wydobyciu gazu ze złóż łupkowych, potrzeba jeszcze pięciu lat intensywnych prac i ograniczenia biurokracji. W jego ocenie żmudne i długotrwałe procedury uzyskiwania różnych pozwoleń to nadal duży problem w prowadzaniu prac poszukiwawczych.

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że rozwiązaniem problemów z biurokracją ma być nowa specustawa łupkowa zaproponowana przez resort skarbu. Jednak w ocenie Chmala nie jest to optymalne rozwiązanie. Według niego MSP swoim projektem próbuje z doskoku zmienić nastawienie inwestorów.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X