EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Chmal: OZE nie pomogą w walce z upałem, bo inwestowaliśmy głównie w wiatraki

Kiedy na początku tygodnia wprowadzone zostały ograniczenia dostaw energii, wydawało się że jednocześnie wzrośnie wykorzystanie OZE, okazało się jednak, że elektrowniom wiatrowym brakuje wiatru, wodnym – wody, a słoneczne są zbyt drogie – napisał “Dziennik Gazeta Prawna”.

Z 4,1 tys. MW mocy zainstalowanej w źródłach wiatrowych ostatnio produkowały one mniej niż 10 proc. W niektórych godzinach było to ledwie 100 MW – podała DGP.

– Niskie stany wody i brak wiatru powodują, że choć na terenie działania Enea Operator OZE mają łączną moc ok. 1000 MW, ich obecna efektywność wynosi zaledwie 2–5 proc. – powiedział gazecie Sławomir Krenczyk z Enei.

– Od 1 do 11 sierpnia poziom chwilowej mocy w elektrowniach wodnych i na farmach wiatrowych wyniósł ok. 90 MW, co jest tylko nieznacznym uzupełnieniem energii ze źródeł konwencjonalnych – poinformował w rozmowie z dziennikiem Marcin Przybylski, kierownik działu inwestycji i rozwoju w Tauron Ekoenergia.

Przy takiej pogodzie jaką mamy w ostatnim czasie, najlepiej sprawdziłyby się elektrownie solarne, jednak w tym przypadku dysponujemy akurat najmniejszymi mocami ze wszystkich OZE – napisał DGP.

Zdaniem Tomasza Chmala, specjalisty ds. energetyki, jest to efekt dotychczasowej polityki która wspierała rozwój tych OZE które są najtańsze w budowie i instalacji (m.in. współspalania biomasy czy elektrowni wiatrowych), a technologie solarne należały do najdroższych – poinformowała gazeta.

Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X