Prezes UOKiK wydał 25 maja decyzję, w której wyraził zgodę na przejęcie przez GAS Assets Management kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Bartimpex, a także przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i GAS Assets Management nad spółką Gas-Trading.
– Porozumienie między rządami Polski i Federacji Rosyjskiej z 25 sierpnia 1993 r. (Porozumienie) przewidywało, że założyciele spółki akcyjnej tj. PGNiG i Gazprom obejmą po 50% udziałów (de facto akcji) w tej spółce. Obowiązujący wówczas kodeks handlowy z 1934 r. przewidywał w art. 308, że spółkę akcyjną mogą założyć przynajmniej trzy podmioty. Tym samym założenia Porozumienia, co do składu akcjonariuszy Europol Gazu nie mogły zostać spełnione – wskazuje Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.
– Trzecim akcjonariuszem na poziomie 4% stał się Gas-Trading, a dwaj główni akcjonariusze objęli po 48% akcji każdy. Wydaje się, iż zgoda UOKiK na przejęcie przez PGNiG i podmiot od niego zależny akcji Bartimpexu i Gas-Tradingu, a w konsekwencji na przejęcie 4% akcji w Europol Gazie otwiera na nowo dyskusje o akcjonariacie Europol Gazu ze stroną rosyjską – ocenia.
Ekspert powołuje się na konkretne zapisy: Stosownie do art. 11 Porozumienia: 1. „Spory dotyczące interpretacji lub realizacji niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane w drodze konsultacji między Stronami, które przy tym kierować się będą postanowieniami niniejszego Porozumienia oraz odpowiednich norm prawa międzynarodowego, a także uwzględniać postanowienia stosownych umów polsko-rosyjskich. 2. Jeśli spór nie będzie rozstrzygnięty w wyniku konsultacji przewidzianych w Ustępie 1 niniejszego Artykułu w rozsądnym czasie, lecz nie dłuższym niż 6 miesięcy, to Strony przystąpią do rozmów odnośnie możliwości zastosowania innych metod rozstrzygania sporów, jakie mogą wyniknąć w związku z interpretacją lub realizacją niniejszego Porozumienia, w tym arbitrażu i innych instytucji przewidzianych przez prawo międzynarodowe”.
– Porozumienie nigdy nie zostało wypowiedziane. Należy zakładać, iż istnieje jasna i dobrze przemyślana strategia Państwa co do podejmowanych kroków prawnych w tym zakresie – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl.