Usterka elektrowni jądrowej na Ukrainie bez zagrożenia dla bezpieczeństwa

3 stycznia 2018, 13:15 Alert
Elektrownia atomowa Chmielnicki
Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Blok numer dwa elektrowni jądrowej Chmielnicki na Ukrainie został odłączony od sieci w celu rozwiązania problemów z systemem sterowania i ochrony reaktora – poinformował operator ukraińskich elektrowni jądrowych spółka Energoatom.

– Trzeciego stycznia o godzinie 01:57 (0:57 czasu polskiego) blok numer dwa w Elektrowni Chmielnicki w celu uszczelnienia powierzchni znajdującej się nad napędem systemu sterowania i ochrony reaktora – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie biuro prasowe spółki poinformowało o tym, że ,,przy odłączaniu bloku od sieci nie doszło do naruszeń warunków i granic bezpiecznej eksploatacji”. Sytuacja radiologiczna na terenie elektrowni jak i w przylegających do nich obszarach pozostała bez zmian.

Zgodnie ze skalą INES (międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych i radiologicznych – przyp. red.) zdarzenie sklasyfikowano na poziomie 0, czyli bez znaczenia dla bezpieczeństwa.

Elektrownia Chmielnicki

Elektrownia Chmielnicki znajduje się w miejscowości Nietyszyn w obwodu chmielnickim na Ukrainie. Wykorzystuje ona dwa reaktory o łącznej mocy 2000 MW. Zostały one uruchomione odpowiednio w 1987 i 2004 roku. Głównym zadaniem elektrowni jest pokrycie deficytów mocy w zachodnich regionach Ukrainy.

Energoatom/Piotr Stępiński