Chorwaci kuszą Węgrów LNG. Pierwsze umowy na początku 2018 roku

16 października 2017, 13:00 Alert

– Wkrótce startujemy z procedurą rezerwacji przepustowości terminalu Krk w Chorwacji. W pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewamy się zawarcia umów – powiedział Goran Francic, prezes spółki LNG Hrvatska. Ta deklaracja padła podczas konferencji LNG Summit, zorganizowanej w siedzibie węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie. Portal BiznesAlert.com ma patronat nad tym wydarzeniem.

Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG
Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG

Francic zapowiedział, że procedura Open Season ma zakończyć się na początku przyszłego roku. – W pierwszym kwartale będziemy gotowi na podpisanie umowy na korzystanie z o obiektu  – powiedział.

Dodał, że zakończyły się prace inżynieryjne i te związane z oceną środowiskową. Przed spółką jest jeszcze uzyskanie pozwolenie na budowę.

Terminal LNG w Chorwacji 

W marcu zeszłego roku rząd Chorwacji podjął decyzję o zmianie koncepcji budowy terminalu Krk. Zdecydowano się na pływający terminal do regazyfikacji i magazynowania LNG u wybrzeży Adriatyku. Przepustowość obiektu ma wynieść ok. 2 mld m sześc. rocznie.

Chorwacki terminal to południowy koniec Korytarza Północ-Południe. Jak powiedział Francic, pod koniec 2019 roku zakończy się budowa obiektu, a na początku 2020 roku z terminalu zacznie płynąć z niego gaz. Węgry to jeden z potencjalnych rynków, na które może trafić gaz przesyłany Korytarzem Północ-Południe.

Bartłomiej Sawicki