Media

Chorwatka Maja Sever prezesem Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ); czy media na Starym Kontynencie skręcają ostro w lewo?

Maja Sever - prezes EFJ jeszcze przed wyborem na drugą kadencję zdj. HB

W Budapeszcie podczas Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Federacji Dziennikarzy na szefową tej organizacji wybrano chorwacką dziennikarkę telewizyjną Maję Sever. Została szefową tej dużej organizacji dziennikarskiej po raz drugi.

Maję Sever w wyborach tajnych poparła zdecydowana większość uczestników zjazdu. Szefowa EFJ powiedziała, że postara się kontynuować swój program z zakończonej kadencji.

Deja vu, czyli tak jak w Turcji

Jeszcze przed ponownym wyborem Sever powtórzyła swoje zapewnienia sprzed 3 lat, kiedy to w tureckim Izmirze została wybrana po raz pierwszy w kadencji 2022 – 2025. “Przemawiam nie tylko jako przewodnicząca EFJ, ale w imieniu nas wszystkich – dziennikarzy, związków zawodowych, organizacji i obywateli, którzy nadal wierzą, że dziennikarstwo jest dobrem publicznym” – podkreśliła dziennikarka nawiązując do miejsca zjazdu, Węgier, gdzie dziennikarze – jak wynika z raportu EFJ – borykają się z naciskami władz” – mówiła szefowa EFJ.

Sever nawiązała do miejsca organizacji Zgromadzenia Ogólnego EFJ. „Wolność mediów na Węgrzech pogarsza się w alarmującym tempie. Ponieważ nie jest to <<kwestia krajowa>>. Jeśli to prawo zostanie uchwalone tutaj, jutro może zostać uchwalone w Słowenii, Polsce, Włoszech – gdziekolwiek” – mówiła Maja Sever, przewodnicząca EFJ.

EFJ liczy ponad 296 tys. dziennikarzy z 74 organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych w 44 krajach Europy.

Polskę reprezentowało troje delegatów ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – prezes Jolanta Hajdasz, wiceprezes Mariusz Pilis i sekretarz generalny Hubert Bekrycht – oraz jeden delegat z Towarzystwa Dziennikarskiego Krzysztof Bobiński.

Żelazna dama dziennikarstwa?

Kiedy Chorwatkę Maję Sever wybierano w tureckim Izmirze na kongresie EFJ w 2022 roku, obiecała ona m.in. odbudowę instytucjonalną federacji, jej stabilizację po pandemii. Chciała, aby dziennikarstwo uważane było za priorytet i aby dziennikarze – szczególnie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę – byli bezpieczni.

Mai Sever chodziło też o osłony socjalne w wielu krajach europejskich, gdzie media opierają się o freelancerów z umowami cywilnoprawnymi nie gwarantujące żadnych praw pracowniczych. Poza tym chciała uzdrowić finanse EFJ. To akurat się jej nie udało. Ciągłe debaty o zwiększeniu składek dla poszczególnych krajów i rosnące koszty utrzymania administracji, m. in. sekretarza generalnego EFJ i jego współpracowników, nie zatrzymały, co logiczne kryzysu finansowego federacji.

Trudna sytuacja finansowa EFJ

W kuluarach ciągle rozmawia się o tym, że po wykluczeniu trzy lata temu bądź zawieszeniu w EFJ federacji dziennikarskich z Rosji, pobór składek dramatycznie zmalał, bo Moskwa „miała nadreprezentację” w europejskiej federacji. Dopiero po ataku na Ukrainę, ale, niestety, nie do razu, władze EFJ zorientowały się, że sporą część składek wpływała z Rosji.

Co dalej?

I to nie był przypadek, że, w imieniu władz, sekretarz EFJ dzień po inwazji Putina na Ukrainę, w ogromnych chaosie organizacyjnym nieśmiało, ale jednak bronił organizacji rosyjskich i nie podobało mu się, że 25 lutego 2022 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zażądał wykluczenia wszystkich rosyjskich organizacji medialnych i dziennikarskich związków zawodowych. Krótko potem władz EFJ wyrzuciły rosyjskie organizacje dziennikarskie ze swojego grona.

Europejska Federacja Dziennikarzy pod wodzą Mai Sever była głucha i ślepa na uwagi, protesty i propozycje SDP – największej w Polsce organizacji grupującej przedstawicieli mediów – Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Odrzucano między innymi nasze projekty uchwał dotyczące bezprawnego przejęcia mediów publicznych i demolowania mediów konserwatywnych.

Maję Sever wybrano ponownie 3 czerwca po południu podczas budapeszteńskiego zjazdu.

Czy wyciągnięto wnioski z tego jak rządziła, czy przypomniano, że EFJ – i tak wcześniej poprawna politycznie – bardzo niebezpiecznie skręca w lewo? Nie. Dlaczego? Bo chorwacka dziennikarka nie miała kontrkandydata.

Nowe władze EFJ:

Maja SEVER (Chorwacja) – prezes EFJ

 Pablo AIQUEL GARBARINI (Francja) – wiceprezes

 Komitet Sterujący EFJ (Zarząd Główny):

 1. Andrea Roth (Niemcy)

2. Allan Boye THULSTRUP (Dania)

3. Renske HEDDEMA (Holandia)

4.Antonis REPANAS (Grecja)

5. Xhemajl REXHA (Kosovo)

6.Aise Banu TUNA (Turcja)

7. Sergiy TOMILENKO (Ukraina)

Hubert Bekrycht 3 czerwca 2025 roku, Budapeszt.


Powiązane artykuły

Wednesday wróci po raz trzeci. Hit Netfliksa doczekał się kolejnego sezonu

Co prawda drugi sezon serialu “Wednesday” zadebiutuje dopiero 6 sierpnia, ale Netflix już oficjalnie ogłosił produkcję jego trzeciej części.

CMWP SDP przeciwko zakazowi wstępu TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu

Zakaz wstępu dla TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu to skandaliczne naruszenie wolności słowa, pluralizmu oraz blokowanie dostępu do informacji...

Raport RSF: polskie media publiczne w głębokim kryzysie niezależności

Polska znajduje się w gronie krajów Unii Europejskiej, w których media publiczne podlegają największej presji politycznej i ekonomicznej - wynika...

Udostępnij:

Facebook X X X