Trwają manewry chińskiej armii, które naruszają bezpieczeństwo Tajwanu

4 sierpnia 2022, 13:30 Alert

Wczoraj na Taiwanie miała miejsce wizyta Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Spotkało się to z ostrą reakcją CHRL, której siły zbrojne rozpoczęły przeprowadzanie ćwiczeń wojskowych nieopodal Taiwanu, blokując szlaki morskie i powietrzne.

Flaga Tajwanu. Źródło: freepik
Flaga Tajwanu. Źródło: freepik

The Guardian informuje, że zaplanowany czterodniowy ostrzał CHRL w kierunku Taiwanu rozpoczął się w czwartek. Była to reakcja na zapowiedzianą wizytę Nancy Pelosi.

Chiny blokują Tajwan

Statki i samoloty otrzymały ostrzeżenie od Tajwańskich władz, aby unikać sześciu obszarów otaczających Tajwan, które nie są w tej chwili bezpieczne.  Niektóre z tych stref znajdują się nieopodal wód terytorialnych Tajwanu i jego kluczowych portów, co powoduje znaczne utrudnienia dla funkcjonowania międzynarodowych dróg morskich i powietrznych. Ministerstwo obrony Tajwanu oskarżyło CHRL o wprowadzenie blokady.

Chińskie statki naruszyły Tajwańską granicę

Jeden z Tajwańskich urzędników poinformował, że około dziesięciu okrętów chińskiej marynarki wojennej przekroczyło linię środkową, uznawaną za nieformalną linię dzielącą wody terytorialne Tajwanu i CHRL.

– Wkradli się i zostali przez nas wypędzeni – twierdzą Tajwańczycy. Tajwan poinformował, że już w czwartek rano chińskie samoloty wojskowe przekroczyły linię środkową, zmuszając go do uruchomienia swoich odrzutowców i rozmieszczenia systemów rakietowych w celu śledzenia ruchu obiektów latających.

Po Internecie krąży jeszcze niezweryfikowany film, mający pokazywać chińskie rakiety wystrzeliwane na żywo w kierunku Tajwanu. Dziennikarze Agence France-Presse będący na przygranicznej wyspie Pingtan, zobaczyli kilka małych pocisków lecących w niebo, a następnie unoszące się kłęby białego dymu, a także usłyszeli głośno grzmiące dźwięki.

Tajwańskie władze poinformowały, że ćwiczenia chińskiej armii zakłócą 18 międzynarodowych tras przechodzących przez ich region informacji powietrznej.

The Guardian/Jakub Sadowski

Góralczyk: Wchłonięcie Tajwanu to najważniejszy cel Chin (ROZMOWA)