AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Ciąg dalszy telenoweli Taurona i Rafako w mediach

Budowa bloku 910 MW w Jaworznie | fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Budowa bloku 910 MW w Jaworznie | fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

W poniedziałek byliśmy świadkami kolejnego spięcia pomiędzy Tauronem a Rafako. Jedni twierdzą, że mediacje w sprawie bloku Elektrowni Jaworzno zostały zerwane, drudzy temu zaprzeczają. Rafako zapowiada złożenie propozycji ostatniej szansy.

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli Tauron Wytwarzanie i Rafako w siedzibie Prokuratorii Generalnej. Ci pierwsi mówią, że mediacje zostały zerwane, drudzy temu zaprzeczają.

– Rafako zerwało mediacje, natomiast spółka Tauron Wytwarzanie, do której należy elektrownia w Jaworznie, pozostaje otwarta na negocjacje i deklaruje wsparcie dla pracowników i podwykonawców Rafako – poinformował Tauron w poniedziałek.

Kilka godzin później pojawił się komunikat Rafako, w którym czytamy, że mediacje w sporze wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III nie zostały zerwane. – Tauron kolejny raz kłamie. Ustalenia z mediatorami są takie, że Rafako złoży jutro Tauronowi propozycje ostatniej szansy – podaje firma na Twitterze.

Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. Tydzień temu, Tauron Wytwarzanie wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań. Rafako w całości kwestionuje żądania Taurona, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. Z kolei w piątek Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne – podaje Polska Agencja Prasowa.

Blok 910 MW, wybudowany za ponad sześć miliardów złotych, został uruchomiony z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. W czerwcu 2021 roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Jednostka została uruchomiona ponownie z końcem kwietnia 2022 roku. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona, przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Eskalacja roszczeń między Rafako a Tauronem. Energetycy chcą rozmawiać


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X