EnergetykaGaz.

Cichocki: Inicjatywa Trójmorza pozwoli na budowę hubu gazowego

Ukrainian Gas Forum 2019 for. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Ukrainian Gas Forum 2019 for. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Ukraina może powtórzyć drogę Polski do uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu. Kijów może liczyć na wsparcie Warszawy – mówił Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie, podczas piątej edycji Ukrainian Gas Forum odbywającego się w Kijowie.

– Jesteśmy krajem, który konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Rozbudowujemy infrastrukturę, budujemy połączenia gazowe. Dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom nie musimy się martwić przed każdą zimą. W każdej chwili możemy przełączyć się na innych dostawców, którzy oferują gaz znacznie taniej niż Gazprom – mówił.

Według dyplomaty taki scenariusz jest do powtórzenia również na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał o podpisanym przez Polskę, Stany Zjednoczone i Ukrainę memorandum o współpracy w obszarze. – To jasny sygnał, że chcemy wspierać reformy ukraińskiego rynku gazu – powiedział.

W tym kontekście przypomniał o rozbudowie połączenia gazowego Polska-Ukraina. Po ukończeniu prac, nad Dniepr będzie mogło docierać paliwo dostarczane do terminalu LNG w Świnoujściu oraz gazociągiem Baltic Pipe.

– Gaz to nie tylko biznes. To również narzędzie, które może zwiększyć lub zmniejszyć bezpieczeństwo – dodał.

Jego zdaniem w ramach inicjatywy Trójmorza wspieranej przez Stany Zjednoczone możliwa jest budowa hubu gazowego. – To jest możliwe za 3-4 lata. To wymaga jednak inwestycji. Wierzę, że wkrótce uda się w ten sposób zapewnić dodatkowe wolumeny dostaw gazu na Ukrainę – powiedział Cichocki.

W trakcie wystąpienia odniósł się do niedawnego rozstrzygnięcia Sądu Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. – To pozytywny sygnał. Dzięki temu Gazprom nie będzie mógł w pełni wykorzystywać lądowej odnogi gazociągu Nord Stream 1, czyli OPAL. To oznacza, że będzie musiał kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę. To dobra wiadomość – stwierdził polski ambasador.

Opracował Piotr Stępiński

Jakóbik: Polska i Ukraina mogą razem zarabiać na LNG z USA


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X