Słony wkład Ciechu w rewolucję wodorową w Niemczech

13 października 2023, 06:30 Alert

Grupa CIECH, która posiada w niemieckim Staßssfurcie zakład produkcji sody, zbudowała w 2021 roku nową fabrykę zajmującą się warzeniem soli. Produkcja, na którą polski koncern wydał 140 milionów euro, obejmuje głównie tabletki do zmiękczania wody, sól spożywczą oraz  taką potrzebną do wytwarzania wodoru.

Ciech Salz Deutschland. Fot. Ciech.
Ciech Salz Deutschland. Fot. Ciech.

Dla nas jest to brama do Niemiec i rynków Europy Zachodniej – powiedział kierownik Philipp Kley niemieckiej firmy córki Grupy CIECH, Ciech Salz GmbH, w rozmowie z publiczną stacją radiowotelewizyjną Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).

Nowo wybudowana warzelnia soli jest dotychczas największą inwestycją Grupy Ciech. Celem inwestycji jest wzmocnienie współpracy z gałęziami przemysłu chemicznego, spożywczego oraz energetycznego w Europie Środkowej. Sól jest konieczna nie tylko przy procesach produkcyjnych lub na europejskich stołach, ale także przy elektrolizie, która jest procesem chemicznym produkcji wodoru – zaznacza MDR.

Spółka Ciech Salz GmbH zatrudnia 140 osób i położona jest w sąsiedztwie innej spółki Grupy: Ciech Soda Deutschland. Polski koncern przejął ten zakład w 2007 roku.

Ciech Salz GmbH / MDR / Aleksandra Fedorska

Ciech kontynuuje dotychczasową produkcję w dobie kryzysu energetycznego