AlertCiepłownictwoEnergetyka

Hennig-Kloska: Ciepłownictwo wymaga aktualizacji strategii energetycznej

Źródło: freepik

Źródło: freepik

Nowa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiada uzupełnienie dokumentów strategicznych, takich jak Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy Strategia dla ciepłownictwa do 2030 roku. Jej zdaniem, będzie to kluczowy element w drodze ku transformacji sektora ciepłowniczego.

– W zakresie transformacji ciepłownictwa kluczowe będzie uzupełnienie brakujących dokumentów strategicznych, których aktualizacja jest dziś konieczna. To m.in. Polityka Energetyczna Polski 2040, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy programy sektorowe jak Strategia dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 – podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas spotkania z przedstawicielami Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w Gnieźnie.

– Ponad 15 milionów Polaków zamieszkuje w budynkach przyłączonych do sieci ciepłowniczych. Mamy świadomość ogromu pracy, która będzie potrzebna w najbliższych latach w zakresie transformacji systemu ciepłowniczego. Są to działania szczególnie istotne, gdyż będą one świadczyć o cenie i jakości ciepła, jakie mieszkańcy Polski będą otrzymywać do swoich domów – dodała.

Zdaniem minister, to samorząd powinien stanowić centrum lokalnego planowania energetycznego. – Posiada (samorząd – przyp. red.) wszelkie niezbędne dane odnośnie do planu zagospodarowania przestrzennego, kierunków urbanizacji terenów należących do miast i gmin, lokalizacji przemysłu, komunikacji itp., a przede wszystkim dane dotyczące użytkowników (odbiorców ciepła) oraz wytwórców – różnych dostępnych na danym terenie systemów zaopatrzenia. Inwestycje przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zatem w pełni odpowiadać zapotrzebowaniu lokalnej społeczności i spełniać to zapotrzebowanie w sposób efektywny kosztowo, korzystając z dostępnych lokalnie nośników energii – mówiła minister Hennig-Kloska.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku to dokument, który określa działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego przy zachowaniu konkurencyjności gospodarki, efektywności energetycznej i zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko poprzez wykorzystanie własnych zasobów energetycznych.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Jędrzej Stachura

PIE: Węgiel się nie opłaca, a atom nie jest taki drogi w porównaniu z OZE

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X