AktualnościGospodarka

Cła Trumpa niezgodne z konstytucją. Sąd USA unieważnia rozporządzenia

Prezydent Donald Trump Źródło: PAP / EPA

Prezydent Donald Trump Źródło: PAP / EPA

Amerykański Federalny Trybunał Handlu Międzynarodowego orzekł, że taryfy nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa są niezgodne z konstytucją, stwierdzając, że głowa państwa przekroczyła swoje uprawnienia.

W środę panel trzech sędziów amerykańskiego Sądu Handlu Międzynarodowego jednogłośnie orzekł, że zarządzenia wykonawcze Trumpa nakładające cła na dużą skalę na import z wielu krajów były niezgodne z konstytucją.

Sąd orzekł, że ustawa o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych (IEEPA), na którą Trump powoływał się w celu uzasadnienia taryf, nie daje mu takich uprawnień. Zgodnie z konstytucją USA, tylko Kongres ma prawo do ustalania taryf celnych.

– Rozporządzenia w sprawie ceł uniwersalnych i lustrzanych przekraczają wszelkie uprawnienia przyznane prezydentowi (…) do regulowania importu poprzez cła – stwierdził sąd w swoim orzeczeniu.

Sąd orzekł, że zarządzenia Trumpa są „uznane za nieważne jako sprzeczne z prawem”.

W szczególności sąd orzekł przeciwko 25-procentowej taryfie na towary z Kanady i Meksyku, 20-procentowej taryfie na import z Chin oraz 10-procentowej taryfie na import od wszystkich partnerów handlowych USA, które były uzasadnione potrzebą zmniejszenia deficytu handlowego.

Sąd anulował również „wzajemne” cła w wysokości od 20 proc. do 50 proc. na produkty z 60 krajów, które miały wejść w życie 9 lipca, jeśli zagraniczne rządy nie osiągną do tego czasu porozumienia z Białym Domem.

– Wnieśliśmy tę sprawę, ponieważ konstytucja nie daje żadnemu prezydentowi nieograniczonych uprawnień do osłabiania gospodarki. Ta decyzja potwierdza, że nasze prawo ma znaczenie, a decyzje handlowe nie mogą być podejmowane według kaprysu prezydenta – powiedział prokurator generalny Oregonu Dan Rayfield, który wraz z 11 innymi prokuratorami generalnymi złożył pozew przeciwko taryfom Trumpa.

Rzecznik Białego Domu skrytykował decyzję i powiedział, że „prezydent Trump zobowiązał się postawić Amerykę na pierwszym miejscu, a administracja jest zobowiązana do wykorzystania wszystkich dźwigni władzy wykonawczej, aby rozwiązać ten kryzys i przywrócić wielkość Ameryki”.

W ciągu kilku minut od wydania orzeczenia administracja Trumpa złożyła odwołanie.

Ukraińska prawda / Politico / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
Skutki rosyjskiego ataku na Kijów z 20 na 21 lipca 2025 roku, foto: DSNS

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Polskie lotnictwo w stanie gotowości

W nocy z 20 na 21 lipca Rosja przeprowadziła zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Celem były m.in. Kijów i Iwano-Frankiwsk,...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Udostępnij:

Facebook X X X