Premier Donald Tusk potwierdził, że Polska będzie realizować projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). – Dzisiaj chcemy poinformować, że ten projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność – powiedział podczas środowej konferencji prasowej.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd nie zatrzyma projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Przedstawił trzy najważniejsze kwestie, które mają towarzyszyć budowie portu. – Dzisiaj chcemy poinformować, że ten projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność. […] Po pierwsze, jest to zasadnicza różnica wobec projektu poprzedników, to włączenie całej Polski w ten projekt i decentralizacja lokalna i regionalna. W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa po to, by łączyć się w Baranowie. To było najbardziej kontrowersyjne – zapowiedział Donald Tusk podczas środowej konferencji prasowej.
– Drugi element tego trójskoku to idea „blisko lotnisko”. Nie sądzę, aby ktoś z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Szczecina, marzył, aby dojechać najpierw do Baranowa i potem polecieć dalej. Naszym skarbem jest sieć nowoczesnych lotnisk regionalnych. Będziemy dalej wspierać rozwój lotnisk regionalnych tam, gdzie będzie potrzebne wsparcie państwa. Będziemy nadal dbali o racjonalną sieć lotnisk regionalnych. Do tego dochodzi szybka rozbudowa i modernizacja Modlina, lotniska dla tanich linii lotniczych. Temu będzie towarzyszyło dokończenie inwestycji drogowej, ale także będziemy łączyć dworzec centralny z Modlinem linią kolejową – tłumaczył.
– Powstanie lotnisko w Baranowie. W przeciwieństwie, i mówię to z pełnym przekonaniem, dyskusja w sprawie autostrad trwała 20 lat. Tylko musiał ktoś przyjść i te autostrady zbudować. To samo jest z lotniskiem w Baranowie. Te założenia muszą być realne. A pierwsze założenia były wyssane z palca. Był czołowy menedżer lotnictwa, który mówił, że będzie tam nawet 200 mln pasażerów i pod to budowano koncepcję. Realna kwota pasażerów w Baranowie to 34 mln pasażerów i taką skalę zbudujemy. To będzie najnowocześniejsze lotnisko w Europie – dodał premier.
– Trzeci element trójskoku to Polskie Linie Lotnicze LOT. Zależy mi, aby doświadczeni menedżerowie, pomogli, aby LOT stał się jedną z największych linii lotniczych. Choć tych gigantów nie dogoni. To oznacza konieczność uzupełnienia floty do ponad 130 samolotów do 2032 roku – wyjaśniał premier. Pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek dodał, że LOT ma mieć wówczas 135 samolotów, z czego 32 samoloty szerokokadłubowe.
– Planujemy zakończenie budowy lotniska w 2031 roku, zaś przeniesienie ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na 2032 rok. To termin realny, w którym będzie oddana część kolejowa z Warszawy do Łodzi – poinformował Maciej Lasek.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. Inwestycja ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
Money.pl / Business Insider / Jędrzej Stachura
Matysiak: Brak szprych kolejowych w CPK zaszkodzi ludziom (ROZMOWA)