AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Cyberatak na Naftor, spółkę ochrony infrastruktury krytycznej w energetyce

Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons

Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons

Naftor zajmujący się bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w tym systemami antydronowymi, w Polsce stał się celem cyberataku.

– W Naftor doszło do incydentu cyberbezpieczeństwa. Obecnie firma przywraca stabilność systemów i diagnozuje przyczyny zdarzenia. O sprawie zostały poinformowane odpowiednie służby, które pomagają w obsłudze czynności wyjaśniających oraz naprawczych – podaje ta spółka z Grupy PERN, operatora sieci przesyłowej ropy naftowej i paliw w Polsce, w komunikacie.

Naftor podaje, że jego systemy IT nie są powiązane z systemami informatycznymi PERN. Spółka-matka Naftoru, to operator systemu przesyłowego ropy naftowej i paliw w Polsce, w tym Ropociągu Przyjaźń służącego przesyłowi ropy z Rosji. Polska nie importuje tego surowca od wiosny 2023 roku.

Naftor przedstawia się jako spółka operująca w szeroko pojętym obszarze bezpieczeństwa, przygotowaną do realizacji przedsięwzięć z zakresu bezpieczeństwa fizycznego i zabezpieczenia technicznego obiektów o szczególnym znaczeniu dla interesu ekonomicznego państwa, a także prowadzenia specjalistycznych szkoleń i projektów specjalnych dla instytucji rządowych oraz wybranych podmiotów komercyjnych.

Naftor zajmuje się ochroną obiektów podlegających jej obowiązkowi należących do instytucji rządowych oraz wybranych podmiotów komercyjnych. Prowadzi monitoring, kontrole bezpieczeństwa i szkolenia. Specjalizuje się między innymi w cyberbezpieczeństwie oraz systemach antydronowych. Te są szczególnie istotne wobec rosnącego zagrożenia atakami na energetykę z ich użyciem zdiagnozowanym przez Unię Europejską i NATO po inwazji Rosji na Ukrainie oraz sabotażu gazociągów Nord Stream 1 oraz 2.

Jarek Jakimczyk z portalu KompromatRP.pl poinformował w serwisie społecznościowym X, że atak na Naftor polegał na wyłudzeniu ransomware. Chodzi o atak polegający na przejęciu i zaszyfrowaniu danych z późniejszym oczekiwaniem okupu lub innego działania w zamian za ich odszyfrowanie. Hakerzy grupy Blackat mieli przejąć wrażliwe dane (bazy informacji, dokumenty) wyjawiając luki bezpieczeństwa systemu informatycznego Naftora.

Według informacji BiznesAlert.pl prezes Naftora Piotr Kuczyński stracił stanowisko po wspomnianym incydencie cyberbezpieczeństwa.

Naftor / KomrpomatRP.pl / Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...

Udostępnij:

Facebook X X X