BezpieczeństwoCyberprzestrzeń

W cyberbezpieczeństwie jak w futbolu. Bez gry zespołowej i strategii meczu nie wygramy (RELACJA)

Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL, fot. twitter.com/CYBERSECPL

W Warszawie odbyła się konferencja CYBERSEC PL 2017 organizowana przez Instytut Kościuszki. Portal BiznesAlert.pl jest partnerem wydarzenia. Panel otwierający poświęcony był strategii cyberbezpieczeństwa RP i jej wdrożeniu.

– W cyberbezpieczeństwie jak w futbolu, bez planu i strategii meczu nie uda się wygrać – taką metaforą rozpoczęła dr Joanna Świątkowska, moderator panelu, ekspert Instytutu Kościuszki.

Jak powiedział Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, cyberbepzieczeństwo to gra zespołowa. – Wszyscy interasariusze muszą o nią dbać. Cyberbezpieczeństwo jest podobne jak zarządzanie przestrzenią powietrzną. Jest to obszar pracy, współpracy, to sfera naszej aktywności, podobnie jak w cyberprzestrzeni. Ktoś musi ją nadzorować i musi istnieć możliwość natychmiastowego wejścia w tę sferę, wówczas kiedy pojawi się zagrożenie. Współpraca sektora militarnego oraz cywilnego jest niezbędna, każdy z podmiotów ma odrębne instytucje i narzędzia, które powinny ze sobą współpracować i koordynować.

Według wiceministra obrony narodowej, Tomasza Szatkowskiego, cyberbeprzestrzeń w ramach NATO stała się kolejnym obszarem działań wojennych. – Podobnie było w czasie I wojny światowej, kiedy pojawiło się lotnictwo. W MON trwają przygotowania nad zaadaptowaniem prac związanych z cyberbezpieczeństwem tak, aby implementować ją w strukturę dowodzenia. Adaptujemy doktryny i strategie. Ważną rolę pełnią programy operacyjne. MON buduje narodowe elementy kryptologiczne, które będą mogły służyć także poza resortem. Potrzebna jest koordynacja – mówił Szatkowski.

Jak powiedział, będą inne reżimy w czasie pokoju i w czasie wojny. Potrzebne są wspólne ćwiczenia. – W krótkim czasie będziemy w stanie integrować nasze działania z innymi podmiotami i jednostkami sektora publicznego – dodał wiceminister.

Jak powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emiliewicz, Polska w zakresie programowania znajduje się w czołówce rankingów. Surowiec do programowania w Polsce więc istnieje. – Polscy programiści są w światowej czołówce po Chińczykach czy Rosjanach. Są jednak braki. Mamy świetne studia inżynierskie, nie ma jednak kształcenia kompetencji w zakresie cyber. Podglądamy jak robi się to w USA. Będziemy to wdrażać razem z MON. Co ważne jednak w zakresie cyber nie mamy opóźnień. To czego także brakuje to koordynacji cyberprzestrzeni, współpracy poza silosowej, poza sektorowej. Chcemy także stworzyć kadry oraz dbać poprzez programy wsparcia o najzdolniejszych, aby pracowali w administracji publicznej – powiedziała Jadwiga Emiliewicz.

Dariusz Gwizdała, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, stwierdził, że cyberbezpieczeństwo należy wkomponować w system bezpieczeństwa narodowego, pojmowanego jako całość. – W zeszłym roku powołano zespół w BBN w tym zakresie. Prace dotyczyły zagadnień systemowych, ochrony infrastruktury krytycznej oraz badania i rozwoju. Model systemu ochrony zajmie jednak lata. W tym okresie należy kształcić i doskonalić narzędzia. Cyberbezpieczeńswo dzielimy na strefę ochronną tam gdzie dochodzi do łamania prawa oraz na strefę obronną, tam gdzie budowany jest potencjał działań ofensywnych i defensywnych – mówił Gwizdała. Ważne z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania systemu to koordynacja kryptologiczna i przemysł. Jedną z głównych rekomendacji to powołanie osobnej instytucji, która będzie zajmować się cyberbezpieczeństwem oraz bezpośrednio będzie podlegać Prezesowi Rady Ministrów – stwierdził dyrektor RCB.


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X