Polskie cyberbezpieczeństwo dostało większe fundusze

2 lipca 2024, 10:00 Alert

W życie weszły przepisy zwiększające fundusze przeznaczone na cyberbezpieczeństwo. Mają zostać przeznaczone na zwiększenie ochrony przed cyberatakami wymierzonymi m.in. w infrastrukturę energetyczną.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Polska Agencja Prasowa poinformowała o zwiększeniu finansowania Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Ma on wspierać działania zwiększające bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych przed cyberzagrożeniami. Nowe przepisy weszły w życie pierwszego lipca bieżącego roku.

Ministerstwo cyfryzacji stwierdziło, że zwiększenie funduszu zapewni między innymi odpowiednie płace ekspertom od cyberbezpieczeństwa.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, na antenie TVP Info poinformował, że dziennie zgłaszanych jest około półtorej tysiąca incydentów mających znamiona cyberataków. Każdego dnia dochodzi również do ataków tego typu na infrastrukturę krytyczną.

Według danych ministerstwa liczba cyberataków na Polskę rośnie z roku na rok. W 2022 roku doszło do 40 tysięcy ataków, a w następnym roku do 80 tysięcy.

– Przykładem bardzo niebezpiecznego typu ataku jest ten wymierzony w infrastrukturę krytyczną danego kraju. Przykładowo w linie kolejowe i przestawienie zwrotnic lub sygnalizacji ruchu co może doprowadzić do kolizji oraz zatorów. Podobnym przykładem są manipulacje sterownikami w oczyszczalni wody. Dodanie do wody pitnej różnych chemikaliów może skutkować zatruciem całej społeczności lokalnej. Tego wszystkiego można dokonać zdalnie, poprzez ataki w cyberprzestrzeni – tłumaczy Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Polska Agencja Prasowa / TVP Info / X / Marcin Karwowski

Gutkowski: Podzespoły chińskie są piętą achillesową energetyki Zachodu (ROZMOWA)