Czaputowicz: Potępiamy agresywną postawę Rosji, szczególnie w stosunku do Ukrainy

13 lutego 2019, 10:15 Bezpieczeństwo

– Dzisiejsze rozmowy pokazały, że nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chciałem złożyć na ręce sekretarza Pompeo podziękowania za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpieczni – podkreślił polski minister spraw zagranicznych w rozmowie z sekretarzem stanu USA.

2019.02.12 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Spotkanie z Mike Pompeo , Palac na Wodzie . Fot. Tymon Markowski / MSZ
2019.02.12 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Spotkanie z Mike Pompeo , Palac na Wodzie . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Jednym z głównych tematów dzisiejszego spotkania w Warszawie były relacje polsko-amerykańskie w zakresie bezpieczeństwa. Minister Czaputowicz oraz sekretarz Pompeo rozmawiali między innymi o wzmocnieniu zaangażowania USA w Europie i Polsce. – Omówiliśmy plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce, mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie – podkreślił szef polskiego MSZ podczas wspólnej konferencji prasowej z Mikiem Pompeo.

Obaj rozmówcy zgodzili się co do znaczenia silnych więzi transatlantyckich dla stabilnego i bezpiecznego rozwoju państw wspólnoty europejskiej oraz wagi zaangażowania i obecności USA na kontynencie. Poruszyli też kwestię roli Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa w Europie. – Razem musimy stawić czoło zagrożeniom związanym z bronią nuklearną, terroryzmem, cyberatakami – zaznaczył minister Czaputowicz.

Politycy rozmawiali także o współpracy w dziedzinie energetyki, m.in. w kontekście dywersyfikacji źródeł dostaw energii i budowy gazociągu Nord Stream 2. – Podzielamy stanowisko, że Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla tego bezpieczeństwa – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szefowie dyplomacji Polski i USA odnieśli się w czasie spotkania także do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. – Podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji, zwłaszcza w stosunku do Ukrainy – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu w Warszawie odbywa się z okazji organizowanego wspólnie przez Polskę i USA Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbędzie się w dniach 13-14 lutego br. Związana jest również z tegorocznymi obchodami 100 – lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i USA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych