Perry w Czechach. Praga chce rozwijać atom

15 listopada 2018, 08:30 Alert

Czechy planują dalsze rozwijanie energetyki jądrowej i budowę nowych bloków reaktorowych w swych atomowych elektrowniach Dukovany i Temelin – oświadczył w środę czeski premier Andrej Babisz przybyłemu z wizytą do Pragi ministrowi energetyki USA Rickowi Perry’emu.

fot. Pixabay

O złożeniu takiej deklaracji poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z Perrym. Według Babisza, amerykańska spółka Westinghouse, będąca jedną z firm zainteresowanych czeskimi zamówieniami na nowe bloki, dysponuje nową technologią mniejszych bloków, w które należy stopniowo inwestować.

„Zapewniłem pana ministra, że wszystkie procedury (przetargowe) będą maksymalnie transparentne, że nasze ministerstwo przemysłu i handlu przygotowuje analizę wpływu poszczególnych modeli inwestycyjnych na publiczne budżety oraz że prowadzimy debatę z kierownictwem firmy (energetycznej) CEZ, gdzie nasze państwo ma 70-procentowy udział. Oczywiście przy inwestycjach w atomistykę musimy brać wzgląd na naszą orientację geopolityczną” – powiedział czeski premier.

Jak zaznaczył, w spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki brała także udział minister przemysłu i handlu Marta Novakova oraz inni eksperci.
Wcześniej informowano, że poza Westinghouse o zamówienia dla czeskiej energetyki jądrowej ubiega się również pięć innych firm – rosyjska państwowa spółka Rosatom, francuska EDF, południowokoreańska KHNP, chińska China General Nuclear Power oraz konsorcjum Arevy i Mitsubishi Atmea.

„Nasze spółki energetyczne są gotowe współzawodniczyć o klientów w transparentny sposób. Jeśli poszukujecie wykonawców zamówień w sferze energetyki jądrowej, węgla, źródeł odnawialnych czy innych, pomyślcie przede wszystkim o Ameryce” – powiedział na konferencji prasowej Perry.

Polska Agencja Prasowa