Rosja zakończy dostawy systemu S-300 dla Iranu w 2017 roku

18 sierpnia 2016, 12:00 Alert
S-300
Żródło: Kremlin.ru

Siergiej Czemiezow, przedstawiciel rosyjskiej spółki państwowej Rostech, poinformował w rozmowie z agencją Interfax, że Federacja Rosyjska planuje w 2017 roku zakończyć dostawę wszystkich elementów zakontraktowanego systemu obrony powietrznej S-300 dla Iranu.

Spółka Rostech jeszcze w połowie czerwca 2016 roku powiadomiła, że do końca tego roku dostarczy cztery pełne dywizjony 3PC S-300. Media sukcesywnie były informowane o tym, że eksport elementów do Teheranu jest realizowany zgodnie z planem.

Problemy Rosji z realizacją kontraktu

W 2007 roku Rosja zgodziła się za 800 mln dolarów sprzedać Iranowi pięć baterii systemu S-300. Trzy lata później, wobec podejrzeń, że Teheran stara się rozwijać program broni jądrowej pod przykrywką programu cywilnego, Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła embargo na dostawy broni dla tego kraju. Kontrakt z Teheranem został w efekcie zerwany. W odpowiedzi w 2011 roku strona irańska złożyła pozew do sądu arbitrażowego w Genewie, domagając się od Rosoboroneksportu 4 mld dolarów odszkodowania.

Wycofanie pozwu przeciwko spółce Rosoboroneksport

Dzięki długim oraz delikatnych rozmowom, Rosja uregulowała wszystkie kwestie dotyczące systemu obrony powietrznej S-300 – poinformował w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 wicepremier Dmitrij Rogozin. – Kontrakt jest wypełniany, opłacany, a dostawa jest realizowana – powiedział Rogozin. – Odmówiliśmy dostaw systemu S-300, co wzburzyło Iran, który podjął decyzję o pozwaniu nas do sądu, stawiając bardzo poważny zarzut. Proces nie za bardzo posuwał się do przodu, a dostawy nie były realizowane. I dzisiaj dzięki długim, trudnym i delikatnym (wschód jest delikatną sprawą) rozmowom rozwiązaliśmy ten spór – stwierdził rosyjski wicepremier.

Jak informował 28 grudnia 2015 roku BiznesAlert.pl, minister przemysłu i handlu Denis Manturow stwierdził, że od strony irańskiej Rosja otrzymała potwierdzenie o wycofaniu pozwu przeciwko spółce Rosoboroneksport, w sprawie systemu obrony powietrznej S-300.
13 kwietnia 2015 roku służby prasowe Kremla poinformowały, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego zniósł zakaz dostaw dla Iranu przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300. Później rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że mogą się one rozpocząć w każdej chwili. W związku z tym swój sprzeciw wyraziły Stany Zjednoczone oraz Izrael.
Interfax/Kommersant/Patrycja Rapacka/Piotr Stępiński