Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa odwiedził rafinerię Lotosu w Gdańsku. Minister spotkał się z zarządem grupy kapitałowej Lotos.
W 2015 r. rafineria Lotosu, przerabiająca głównie średnio zasiarczoną ropę rosyjską REBCO, zwiększyła import ropy transportowanej tankowcami z innych kierunków. Przede wszystkim ciężkiej, mocno zasiarczonej ropy arabskiej. Jej cena często jest konkurencyjna w stosunku do ceny ropy rosyjskiej – tańszej z kolei od nisko siarkowej ropy Brent. Zaawansowane technologicznie instalacje, zbudowane w ramach Programu 10+, zwiększyły elastyczność rafinerii Lotosu i dały możliwość przerobu cięższych, bardziej zasiarczonych, a przy tym tańszych gatunków ropy. Powstałe z nich paliwa zachowują odpowiednią jakość i wysokie parametry, charakterystyczne dla wszystkich produktów Lotosu.
Od chwili uruchomienia w 2010 r. drugiej instalacji destylacji ropy (bardziej odpornej na korozję) i związanego z nią drugiego ciągu produkcyjnego, Lotos znacznie zwiększył elastyczność przerobu i produkcji. Instalacja hydrokrakingu MHC (wraz z instalacją odasfaltowania rozpuszczalnikowego ROSE), pozwala na przerób ciężkich i bardzo zanieczyszczonych wsadów, z których wytwarza się wysokiej jakości paliwa (głównie olej napędowy).
Strategia Grupy Kapitałowej Lotos zakłada trwały, innowacyjny i proekologiczny wzrost oraz budowę zintegrowanego pionowo koncernu o liczącej się pozycji konkurencyjnej w Europie Środkowej.
Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa