Czesi chcą restrukturyzować kontrahenta PKP Cargo

12 kwietnia 2017, 17:15 Alert

Sąd Okręgowy w Ostrawie opublikował projekt planu restrukturyzacji czeskiej spółki OKD, kontrahenta AWT, który jest spółką zależną PKP Cargo – poinformowało PKP Cargo w komunikacie.

Fot. PKP Cargo

Zgodnie planem „OKD w drodze podwyższenia kapitału zakładowego swojej spółki zależnej (…) wniesie swoje przedsiębiorstwo (poza roszczeniami wymienionymi jako wyłączone) do spółki zależnej OKD”.

W dalszej kolejności OKD sprzeda 100 proc. udziałów w firmie zależnej OKD Prisko spółce będącej w 100 proc. własnością Skarbu Państwa Republiki Czeskiej za ok. 79 mln CZK (ok. 2,6 mln euro).

Środki z transakcji OKD przeznaczy na zaspokojenie wierzycieli uprzywilejowanych zgodnie z czeskim prawem, a także na częściowe zaspokojenie pozostałych wierzycieli.

Zamknięcie transakcji jest przewidywane na III lub IV kwartał 2017 r.

„Aktualny kontrakt przewozowy łączący AWT i OKD nie znalazł się na liście roszczeń wyłączonych, a zatem prawa i obowiązki OKD z niego wynikające zostaną wniesione do spółki zależnej OKD, przejętej przez Prisko a.s.” – podano w raporcie.

Plan będzie podlegał zatwierdzeniu przez zgromadzenie wierzycieli OKD i Sąd Okręgowy w Ostrawie.

„Zarząd spółki (PKP Cargo – PAP) korzystnie ocenia kontynuację świadczenia usług przez AWT w oparciu o aktualny kontrakt przewozowy łączący AWT i OKD” – napisano w komunikacie.

PKP Cargo w końcówce 2014 r. podpisało umowę zakupu 80 proc. udziałów w AWT, który jest drugim co do wielkości kolejowym przewoźnikiem towarowym w Czechach.

Czeska firma górnicza OKD w maju zeszłego roku ogłosiła niewypłacalność. OKD był głównym klientem AWT.

Polska Agencja Prasowa