Czesi sfinalizowali zakup aktywów węglowych w Niemczech

3 października 2016, 15:00 Alert

30 września sfinalizowano transakcję nabycia niemieckich aktywów Vattenfall Mining & Generation przez konsorcjum składające się z EPH oraz jej finansowego partnera PPF Investments Ltd.

Niedawno Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła te transakcję natomiast samą umowę ws. sprzedaży kopalń węgla brunatnego w Niemczech i elektrowni nim opalanych strony podpisały 18 kwietnia tego roku.

Działalność Vattenfalla jest drugą co do wielkości działalnością w obszarze wydobycia węgla brunatnego w Niemczech (Brandenburgia i Saksonia). Obejmuje ona kopalnie odkrywkowe Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten i Reichwalde, a także elektrownie Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg oraz jeden blok Lippendorf w Mitteldeutsche Braunkohlerevier. Moc zainstalowana aktywów wynosi 8000 MW. Większość z tych elektrowni w swoim codziennym funkcjonowaniu korzysta z najnowocześniejszych technologii, a co za tym idzie są one bardzo efektywne.

W wyniku transakcji EPH umocni swoją pozycję na rynku niemieckim. Już teraz posiada tam spółkę MIBRAG, która zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła. Warto także zaznaczyć, że w dobie licznych strajków i braku pewności zatrudnienia EPH transakcją tą daje poczucie bezpieczeństwa na kolejne lata pracownikom aktywów Vattenfalla. Na ten moment zatrudnienie kształtuje się na poziomie ok. 8 000 osób.
Siedziba firmy będzie mieścić się w miejscowości Cottbus i zarządzana będzie przez obecną kadrę kierowniczą. Nowi właściciele oświadczyli, iż odstąpią od pobierania dywidendy w najbliższych latach.

EPH (Energetický a průmyslový holding) jest grupą energetyczną działającą w 7 krajach Unii Europejskiej. Grupa posiada swoje aktywa w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. W Polsce jest właścicielem kopalni PG SILESIA.

Działa głównie w dwóch obszarach:

– wytwarzanie ciepła i energii (13+ GWe) – stan na wrzesień 2016; sam Vattenfall Mining & Generation podnosi tę wartość o ok. 8 GWe,
– przesył gazu ziemnego – jego przesył, dystrybucja oraz dostawy (zdolność przesyłowa ponad 80 mld m3).