Czeska grupa energetyczna ČEZ dąży do dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego. W tym celu planuje zbadanie sześciu prętów paliwowych produkcji amerykańskiej firmy Westinghouse w bloku nr 1 elektrowni Temelín. Jak dotąd rosyjska firma TVEL jest wyłącznym dostawcą paliwa dla obu czeskich elektrowni jądrowych.
Czechy eksploatują sześć bloków jądrowych w elektrowniach Dukovany i Temelín o całkowitej mocy zainstalowanej 3924 MWe. Udział energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej w kraju wynosi 33.07% i ma on wzrosnąć do 46-58% do 2040 r.
W EJ Temelín pracują dwa reaktory WWER-1000/V-320, każdy o mocy 1026 MWe. Zostały uruchomione odpowiednio w roku 2000 i 2002. Elektrownia uzyskała zgodę państwowego urzędu bezpieczeństwa jądrowego Czech State Office for Nuclear Safety na użycie sześciu zestawów amerykańskiego paliwa spośród łącznie 163 zestawów, jakie znajdują się w rdzeniu reaktora. Oznacza to, że paliwo firmy Westinghouse spełnia czeskie wymogi prawne.
„Nie jest to zmiana dostawcy” – stwierdził przedstawiciel EJ Temelin. „Zarząd elektrowni chce mieć licencję na paliwo od dwóch dostawców. Wzmacnia to niezależność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne”. ČEZ wkrótce rozpocznie stosowanie po raz pierwszy w bloku nr 2 EJ Temelin rosyjskiego paliwa TVSA-T mod.2, produkowanego przez firmę TVEL.
ČEZ jest jednym z czterech przedsiębiorstw zaangażowanych w uruchomiony w 2012 r. projekt osiągnięcia bezawaryjności paliwa jądrowego. Pozostałymi trzema są: rosyjski TVEL, elektrownia jądrowa Kozłoduj w Bułgarii oraz ukraiński operator elektrowni jądrowych Energoatom. W ramach projektu oceniany jest proces projektowania, wytwarzania i eksploatacji paliwa jądrowego oraz szukane są sposoby, aby zidentyfikować przyczyny niesprawności paliwa jądrowego stosowanego w reaktorach WWER-1000.
World Nuclear News/CIRE.pl